Bělení zubů

Tagy:  beleni zubu, beleni domaci zubu

Sponzorované odkazy:

Bělení zubů

Pokud se chystáte nahlédnout do tohoto článku je jasné, že Vás již napadlo, jak udělat svůj úsměv krásnějším. Je to pochopitelné, uvádí se, že mnohdy až sedmdesát procent populace touží potom, udělat ze svého úsměvu, úsměv zářivě bílý, jako můžeme často vidět v televizi u řady hvězd.

Co způsobuje zabarvení zubů a je zářivě bílá opravdu jejich přirozená barva?

Zbarvení zubů je způsobeno hned několika faktory. Základem je přirozené zbarvení, neboť neexistuje od přírody čistě zářivě bílý zub. Zubní sklovina je bílá, ale hned pod ní se nachází zubovina, jenž je přirozeně žlutá a protože se jedná o pórovitou, rohovitou hmotu s postupem času nabývá různých nádechu od hnědé až po šedou. Zabarvení nepřirozené, může vzniknout například při úrazu a následném krvácení do zubu, podáváním antibiotik nebo nadměrným množstvím přijímaného flóru. Samozřejmě nejčastější příčinou zabarvení je naše stravování, pití, zdraví, stáří a ústní hygiena (nejvíc zuby zabarvují např.:víno, káva, čaj, tabák, červená řepa atd.)

Úsměv prosímÚsměv prosím

Jakými metodami zuby lze vybělit?

Bělící pasty

Nejlevnější a zároveň nejméně účinnou metodou bělení je použití zubních past. Na trhu můžeme najít dva různé tipy. Jedny jež obsahují jemné brusné částice perlitu nebo silice jež jemně obrušují zub a odstraňují tak zabarvení z jeho povrchu, zub však nebělí zevnitř. Čistí tedy jen zubní sklovinu nikoliv zubovinu. Druhým tipem pasty je pasta s přídavkem karbamid peroxidu- ten je zde však v tak malé koncentraci, že by vyžadovalo opravdu velké úsilí vytvořit zářivě bílý úsměv. Doporučují se jen jako způsob udržení vybělených zubů.

Domácí bělící sady

Jedná se o poměrně účinnou metodu bělení zubů za pomocí 10% karbamid peroxidu. Karbamid peroxid se k bělení používá už více než dvacet let. Je schopný prostoupit až do zuboviny a rozpustit či odbarvit nežádoucí pigment, aniž by zubovinu nebo sklovinu poškodil. Přesto, že se jedná o dosti běžný a bezpečný způsob bělení zubů je lépe, když Vás nejprve prohlédne zubař, zda nemáte prasklou zubní sklovinu, kaz, obnažené zubní krčky a rovněž zda máte zdravé a v pořádku dásně. Pokud je vše v pořádku, čeká Vás dvou, až třítýdenní procedura, kdy díky pryžovému aplikátoru a dvakrát denně třiceti minutám působení karbamid peroxidu dosáhnete kýženého výsledku.

Bělení u lékaře

Zdá se Vám doba tří týdnů příliš dlouhá? Myslíte, že by jste nenašli čas dvakrát denně třicet minut aplikovat bělící látku? Právě pro Vás je určeno bělení v ordinaci, které má zároveň tu výhodu, že probíhá pod přísným dohledem odborníka. Na rozdíl od domácích bělících sad lékaři používají karbamid peroxid až v třicetipěti­rocentní koncentraci. Aktivují ho pomocí laseru nebo plazma lamp, čímž se proces (oproti domácímu bělení) značně urychlí. Celý zákrok trvá asi devadesát minut.

Po bělení zubů hlavně v době krátce po zákroku (u bělení v ordinaci) a v době průběhu bělení (u domácího bělení) je nutné vyhnout se vlivům zapříčiňující zabarvení jako již jmenovaný čaj, káva, víno a cigarety. Chcete-li si zářivý úsměv udržet je lépe se jmenovaným vyhnout nejlépe na trvalo.

Článek Bělení zubů byl publikován 20. října 2008 v 07.15 v rubrice Krása. Autorem článku je Kess. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...