Jak se vyhnout negativním účinkům klimatizace?

Tagy:  klimatizace, škodlivé účinky klimatizace

Sponzorované odkazy:

Jak se vyhnout negativním účinkům klimatizace?

Kdo by se nechtěl v parných létech trochu ochladit? Proto také vyhledáváme klimatizaci, která nám poskytne námi vytoužený „chlad“. Jak ale používat klimatizaci tak, aby neohrožovala naše zdraví?

Co je to klimatizace?

Máme více druhů klimatizací. Jejich společným úkolem je upravit vzduch tak, aby nám více vyhovoval. To dělá tak, že nasává venkovní vzduch, ten filtruje a upravuje teplotu a vlhkost podle toho, co od klimatizace požadujeme.

Co způsobuje nesprávné užívání klimatizace

Při nesprávné manipulaci s klimatizací si způsobujeme jejím užitím různé zdravotní problémy. Dokonce existuje i pojem „syndrom klimatizace“ nebo také „syndrom nezdravých budov“.

Lidskému organismu nesvědčí častá změna teplot. Pokud se během dne několikrát ocitáme někde, kde je nastavená klimatizace např. na 22oC a potom pobíháte venku, kde je přes 30oC, může se to odrazit na našem zdraví.

Jak? Běžné je onemocnění angínou, ale i opakovaným onemocněním horních cest dýchacích. Dále se objevuje astma, zhoršení alergií, bolesti hlavy, rýma, kašel, bolesti kloubů…Klimatizace také dráždí a vysouší vlasy a pleť. A je prokázaný i nepříznivý vliv na psychiku člověka.

Zvlášť citlivě reagují na klimatizaci děti. Jejich organismus je náchylnější různým negativním vlivům.

Jak správně používat klimatizaci

Neznamená to ale, že bychom měli zapomenout na klimatizaci a vůbec ji nepoužívat. To nemusíme. Stačí se ji naučit správně používat. Jak na to? Především ji vždy nastavujte tak, aby teplotní rozdíl nebyl větší než 5 – 7 oC. Pokud se nacházíte v klimatizované místnosti, je vhodné také více dbát na pitný režim a na zvlhčování vzduchu, který klimatizace vysouší. Rozhodně nezapomínejte větrat.

Horké dny svádí k tomu se co nejvíce osvěžit. Pro mnohé je jednoduché nastavit nízkou teplotu a užívat si trošku toho ochlazení, ale pamatujte, že to, co vám v první chvíli uleví, se vám může vymstít v podobě angíny a dalších negativních důsledků. A nechcete přeci trávit léto doma v posteli. 

Článek Jak se vyhnout negativním účinkům klimatizace? byl publikován 23. listopadu 2008 v 17.57 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...