Jak se vyhnout žloutence?
Sponzorované odkazy:
Budu-li v tomto článku mluvit o žloutence, mám na mysli hepatitidu, která je tímto názvem nevhodně označovaná. Proč nevhodně? Protože žloutenka je patologický stav, jenž se projevuje za žloutnutím očního bělma, kůže sliznic i ostatních tkání, toto žloutnutí způsobuje bilirubin v plasmě. Taková žloutenka je častá například u novorozenců v případě, že mají ještě nedostatečnou funkci jater a s infekční žloutenkou hepatitis nemá nic společného. Žloutenka je vlastně jen jeden z příznaků hepatitidy.
Hepatitida
Hepatitida je virové onemocnění jater a vyskytuje se v několika typech (A,B, C, D, E), ale jen některé jsou patologické. České republiky se momentálně nejvíce dotýká hepatitida typu A, jež se od září letošního roku rapidně rozšířila. Hepatitida tipu A je infekční onemocnění postihující játra, projevuje se většinou až po dvaceti nebo čtyřiceti dnech. Mezi příznaky patří zažloutlost kůže a bělma, ztmavnutí moči, bolesti hlavy, žaludeční a střevní potíže, celková únava a další. Příznaky se však někdy nemusí objevit a to, že jsme žloutenku přechodili se dovíme třeba až z krevních testů u lékaře. Pro Hepatitidu tipu A nejsou léky, podávají se jen vitamíny a léky ulehčující průběh nemoci. Je nutná karanténa, dieta a přísná abstinence alkoholu! Abstinenci a dietu je nutné dodržovat ještě několik týdnů po průběhu nemoci.
Jak se hepatitidě A bránit?
Hepatitida A je rovněž často nazývána nemocí špinavých rukou. Není tomu jen tak, k přenosu žloutenky dochází často v důsledku špatných hygienických podmínek. Nositelem onemocnění je samozřejmě infikovaný člověk. Hepatitida typu A se krví přenáší jen vzácně, virus se totiž v krvi vyskytuje jen málo a to jen na začátku a na konci nakažení. Nejvíce ho nalezneme ve stolici. Přenos stolicí je nejčastější a zde dochází k přenosu infekce špinavýma rukama a nebo stolicí kontaminovanou vodou, tou stačí jen omýt ovoce či jakékoliv jiné jídlo. Proto se jako prevence v době výskytu žloutenky doporučuje vyhnout se salátům a ovoci, jenž si sami neoplachujete a neloupete. Zmrzlině, mořským plodům a nedostatečně tepelně upraveným potravinám (infekci zničí pět minut varu). Snažíme se nepít ve velkých skupinách z jedné lahve, vyhneme se kolující cigaretě či vodní dýmce. Doporučuje se zvýšená osobní hygiena, mytí rukou před každým jídlem by mělo být samozřejmostí. Proti žloutence tipu A se lze také úspěšně očkovat. Očkování jenž by mělo vydržet po dobu deseti let se podává ve dvou dávkách, druhá zhruba po šesti měsících. Očkování je zvláště doporučováno u rizikových povolání (lékaři, pracovníci s odpady, učitelé, policisté atd.), osobám s onemocněním jater a narkomanům u nichž má nákaza většinou svůj počátek.
Článek Jak se vyhnout žloutence? byl publikován 31. října 2008 v 13.16 v rubrice Zdraví. Autorem článku je kess. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Jak se vyhnout letní mykóze? 06.07.2014 12.00
- Jak se vypořádat se zlozvyky partnera? 29.09.2014 12.00
- Jak se vyhnout jarní únavě? 28.03.2014 12.00
- Jak vycházet se spolubydlící? 18.11.2012 15.00
- Jak Přibrat? 22.01.2009 12.04
Top 10
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? II. díl
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Tejpování obličeje – zaslouží si vaši pozornost?
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- IZIP - elektronická zdravotní knížka VZP
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.