Dbejte i o své psychické zdraví

Tagy:  zdraví, psychické zdraví, nemoc

Sponzorované odkazy:

Dbejte i o své psychické zdraví

Donedávna jsme měli všichni zažitý názor, že pokud nemáme žádnou nemoc, jsme zdraví. Vyznačuje se zdraví pouze nepřítomností nemoci? Co ještě zahrnujeme pod pojem zdraví.

Co je to zdraví?

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) definujeme zdraví jako stav fyzické, psychické a sociální pohody. Znamená to tedy, že i člověk, který je po fyzické stránce v pořádku, nemusí být zdravý.

Zdraví tak chápeme jako stav, který nám umožňuje dosahovat svých cílů a žít kvalitně. Jde o celkovou pohodu.

Kde začíná nemoc?

Hranice mezi zdravím a nemocí nejsou tak ostré, jak by se mohlo zdát. Kde přesně začíná zdraví a kde už mluvíme o nějakém nedostatku, potažmo nemoci? Záleží na tom, jak zdraví jako takové pojmeme. Existuje řada teorií, např.:

  • zdraví jako ideál: Tato teorie vychází z toho, že zdraví je určitý stav naprostého ideálu, ke kterému se snažíme co nejvíce přiblížit
  • zdraví jako „fitness“: Tato teorie vidí zdraví jako normální fungování. Zkrátka dokážeme-li se o sebe postarat, fungovat ve společnosti i v osobním životě.
  • zdraví jako zboží: Zde vidíme zdraví jako něco, co si můžeme koupit. K této teorii se bohužel stále více přibližujeme zpoplatněním zdravotnických služeb.

Je mnoho dalších teorií, ale pro ukázku nám tyto postačí.

Zdravý životní styl

Pro uchování zdraví je důležité klást důraz na zdravý životní styl. Právě to dnes mnozí podceňují.

Co je nutné zohlednit při dodržování zdravého životního stylu? Je důležité především pravidelně jíst, nekouřit, mít dostatek spánku, nežít ve stresu, neužívat nadměrně alkohol, zařadit do svého života pravidelnou pohybovou aktivitu…Zkrátka je toho hodně.

Na druhou stranu člověk, který si zvykne na zdravý styl, tak mu přijdou všechny zásady zdravého životního stylu samozřejmé a nedělá mu potíže je dodržovat. Pokud nemáte zdravý styl vštěpený od dětství, zvykněte si na něj co nejdříve. Každý zlozvyk se těžko mění a nezapomeňte: Zdravý životní styl vám nejen prodlouží váš život, ale zároveň ho i zkvalitní.

Většinou jsme zvyklí se starat o své fyzické zdraví, je-li nám něco, zajdeme k doktoru. Naučme se ale stejně dobře pečovat i o svou psychickou a sociální pohodu. 

Článek Dbejte i o své psychické zdraví byl publikován 1. prosince 2008 v 03.01 v rubrice Psychologie. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...