Pohybem ke zdraví

Tagy:  pohyb, sport, chůze, zdraví, jóga, cvičení

Sponzorované odkazy:

Pohybem ke zdraví

V dnešní době sedavých zaměstnání, kdy je nám nejbližším společníkem počítač a televize je pravidelný tělesný pohyb stále více důležitý. Naše tělo je sestaveno k tomu, aby se hýbalo. Pohyb potřebuje, aby mohlo dobře a zdravě fungovat. Pokud budeme mít pohybu nedostatek začneme přibývat na váze, naše svaly začnou ochabovat, bude se nám hůře dýchat při namáhavých činnostech a v neposlední řadě se zvýší riziko výskytu některých onemocnění-např. cukrovka, nemoci srdce a cév, osteropóza, apod.

Proč je pohyb zdravý

Zdravý pohyb nám pomůže posílit srdce a cévy, kterými pak snadněji proudí krev, budujeme a posilujeme svaly, které jsou předpokladem jakékoliv tělesné námahy, při tělesné aktivitě dochází také ke snížení hladiny krevního cukru, zvyšuje se hustota kostní dřeně, dochází ke správnému okysličení krve a zlepšuje se nám hladina cukru v krvi. Naše tělo při fyzické námaze také uvolňuje hormonální látky – endorfiny (tzv.hormony štěstí), které činí náš život příjemnějším a pomáhají nám zvládat stres a jiné psychické problémy.

Různé druhy tělesné aktivity

Dnes už je naštěstí spousta možností jak své tělo trochu protáhnout a rozpohybovat. Nejběžnějším způsobem jsou různé druhy sportu – vybrat si můžete z klasických sportů kam se řadí například běh, atletika, gymnastika, norská chůze, spinning, posilování, volejbal, basketbal, florbal, hokej, házená, tenis, stolní tenis, aerobick, plavání, squash, cyklistika, lyžování, snowboarding. Další možností jsou trochu netradiční sporty jako je kanoistika, rafting, vysokohorská turistika, bojové sporty, jízda na kolečkových bruslích, jezdectví na koni, paragliding, krasobruslení, softball, synchronizované plavání ( aquabely ), potápění či horolezectví. Velmi aktivní a zábavnou formou jsou různé druhy tance – standardní a latinskoamerické, orientální ( břišní tance ) , moderní ( disko, street dance ), jazzbalet, flamenco, historický tanec, country, irské a africké tance, step. Netradičním způsobem jak své tělo pravidelně rozpohybovat mohou být i různé netypické zájmy a koníčky: myslivost, zkoumání jeskyní, jóga, tai-chi nebo třeba rybářství.

pohyb na kolepohyb na kole

Pokud si žádnou z těchto možností nevyberete nebo na pravidelný pohyb nemáte čas, stále vám zbývá ještě jedna možnost: využívat k aktivnímu pohybu běžné denní činnosti. Ať už jen tak, že vystoupíte v tramvaji o zastávku dříve a zbytek cesty dojdete pěšky nebo místo auta, autobusu, vlaku, či městské hromadné dopravy nasednete na kolo a vydáte se za svým cílem tímto způsobem.

Článek Pohybem ke zdraví byl publikován 9. září 2008 v 15.13 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Jamborová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...