Jak být psychicky fit - na rodičovské dovolené (1. část)
Sponzorované odkazy:
2. díl ze série článků „Trochu psychologie pro ženy"
V předchozím článku jsme si napsali, že je rodičovská dovolená srovnatelná s manažerskou pozicí, a že každá žena potřebuje mít i chvilku sama pro sebe a důležité je umět si říci o pomoc partnerovi a babičkám. Buďme upřímné, i když si o pomoc řekneme a jsem vyslyšeny, péče o dítě je stejně v převážné části dne a týdne na nás samotných. Jak to všechno zvládnout? Je jasné, že každá mamina chce pro své dítě to nejlepší, chce se mu věnovat, rozvíjet ho, dopřát mu vše potřebné pro jeho zdravý rozvoj. Sama se však může cítit nedoceněná, unavená a strádající ve svých potřebách. Nepodceňujte proto i myšlenkový přístup ke svému „pobytu“ doma. Pokud si budeme říkat, že všeho máme plné zuby, že kromě vaření kašiček, sledování biologických potřeb svých potomků, chození na písek a uklízení, nic jiného neděláme, pak se budeme utápět v nenáladách, smutku a pocitů marnosti jako v bludném kruhu.
Najděte pozitiva
Pojďme se na náš pobyt s dítětem podívat pozitivněji, najděme si na něm to lepší. Hlavní je, že máme možnost ovlivňovat své dítě, vychovávat ho, vidět jak dělá pokroky, jak roste, jak rychle se učí, tvoří věty, staví ze stavebnice hezčí a dokonalejší výtvory, maluje, opakuje básničky a spoustu dalších věcí. Jste pro něho tou nejbližší osobou, nezastupitelnou, zde vás nikdo nemůže nahradit za aktivnějšího a dynamičtějšího zaměstnance. Zpříjemněte si svoji rodičovskou dovolenou. Dnes existuje nepřeberné množství aktivit, které může rodič vykonávat spolu s dítětem a neznamená to, že s ním bude „jen doma“. Každý člověk se cítí dobře tehdy, když může vykonávat aktivitu, která jej baví a naplňuje. Dítěti vyhovují rituály a pravidelnost, aby mohlo lépe předvídat sled událostí. Zkuste si sami najít alespoň něco málo ve stereotypních činnostech, které s mateřskou péčí souvisejí. Vím, hodně z nás má ráda právě změnu, činorodost a neobvyklost situací, ale podívejte se na to z té druhé stránky. Zkuste být manažerkou svého dítěte a naplánujte si svoje aktivity i s „riziky“, které přináší. Těmi riziky mám na mysli, že při výchově dítěte také nevíte, kdy se dítě začne vztekat, kdy se unaví, co jej v danou chvíli zaujme a co naopak bude nudit. Takže zde máte proměnné, které zůstávají do poslední chvíle otevřené.
Naplánujte si aktivity s dítětem
Zkuste si pro každý den v týdnu naplánovat nějakou činnost, která se bude opakovat, stačí na hodinu, či dvě. Ono, když se máte někam vypravit samy, zvládnete to velmi rychle a bez větších obtíží, ale s dítětem, popř. dvěma to tak rychle nejde. Každá máma ví, že často musí dítě nahánět po celém bytě, aby si obléklo bundu, čepici, musí trpělivě čekat, až si „šamo“ obuje boty apod.
S dítětem se dá chodit na cvičení pro nejmenší, na plavání, do solné jeskyně, do hudebních kroužků – možná se divíte, ale existují již aktivity pro děti od čtyř měsíců. Rodiče chodí samozřejmě s dítětem a většinou je to tak, že byť je program přizpůsoben a věnován hlavně dětem, je poučný i pro rodiče. V rámci těchto programů můžete sledovat způsob výuky, sledovat dění ve skupině, reakce svého malého dítěte na ostatní děti a hlavně máte pocit, že pro své dítě děláte něco prospěšného. Přijde doba, kdy vám bude připadat denní rozvrh ženy v domácnosti všední, dlouhý a budete se cítit vyčerpaná. Pak vězte, že je to zcela normální a hlavně na to máte nárok. Nestyďte se za pocit, že chcete tzv. někam „vypadnout“, být chvíli nebo třeba i pár dní bez dítěte. Někdy to je zrealizovatelné a můžete využít pomoci babiček nebo partnera. Hlavně je ale důležité si tyto pocity přiznat samy pro sebe, nestydět se za ně a promluvit si o tom s partnerem. Váš partner může být jakkoli „osvícený“ a sečtělý v odborných článcích – i když opak je většinou pravdou – ale ne vždy může plně porozumět vašim pocitům a chápat vaše rozpoložení. On je také utahaný z práce a má pocit, že když vy jste doma, tak nemůžete být tak unavené. Zde je důležitá komunikace, snažte se partnerovi říci, jak se cítíte a zdůrazněte, že to vůbec neznamená, že byste neměli vaše dítě nebo jeho rády. Ale že potřebujete být chvíli sama, byť by to znamenalo jít na hodinu sama na nákup, projít se, jít si zacvičit, ke kadeřníkovi, na kosmetiku nebo si dát hodinu teplou koupel nerušena sama v koupelně. O víkendech nebo večer zkuste svěřit dítě partnerovi, aby si vyzkoušel, jaké to je zabezpečit potřeby dítěte a postarat se o jeho potřeby – teď a hned. Možná potom bude mít více porozumění pro vaše pocity. Přeji hodně zdaru a pevné nervy.
Článek Jak být psychicky fit - na rodičovské dovolené (1. část) byl publikován 15. března 2009 v 22.22 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Jak být psychicky fit - na rodičovské dovolené (2. část) 16.03.2009 22.22
- Jak být psychicky fit - na mateřské dovolené 14.03.2009 22.22
- Jak na nachlazení? 21.03.2013 12.00
- Cvičení na záda aneb jak na bolest 28.04.2012 15.00
- Jak Přibrat? 22.01.2009 12.04
Top 10
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Tejpování obličeje – zaslouží si vaši pozornost?
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- IZIP - elektronická zdravotní knížka VZP
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.