Jak příjemně strávit dovolenou bez starostí - 1. díl

Tagy:  dovolená, cestování, volný čas, relaxace, rodina, psychologie

Sponzorované odkazy:

Články v sérii

  1. Jak příjemně strávit dovolenou – dovolená trochu jinak - 1. díl
  2. Jak příjemně strávit dovolenou – „plánujeme kam a s kým“
  3. Jak příjemně strávit dovolenou bez starostí - 1. díl
  4. Jak příjemně strávit dovolenou bez starostí - 2. díl
Jak příjemně strávit dovolenou bez starostí - 1. díl

3. díl ze série článků „Pár sezónních tipů neuškodí“

Sezóna dovolených vrcholí. Kdo z nás by si nechtěl doopravdy odpočinout a načerpat sílu na další rok plný pracovních starostí? Pro náš pohodový odpočinek a relaxaci je důležité nepodcenit řádnou přípravu a to hned z několika úhlů pohledu. V minulých dílech našich článků o dovolené jsme si napsali, jak je potřebná domluva s rodinou a zvážení délky a způsobu trávení dovolené. Nemůžeme však podcenit ani přípravu na dovolenou v zaměstnání a sami u sebe – tzn. naladit se na dny volna psychicky.

Kolikrát jedeme, laicky řečeno, „na doraz“, říkáme, že už nemůžeme, že už všeho máme plné zuby, že už potřebujeme volno. Dá se říci, že poté, co si naplánujeme termín naší dovolené – a to děláme zpravidla v dostatečném předstihu – se náš mozek na tuto dobu naprogramuje. Stále máme v podvědomí, jak dlouho do naší dovolené zbývá, kolik pracovních dnů nás ještě čeká a tak nějak se na ni připravujeme. Pro někoho je toto údobí spojeno se zvýšeným stresem, protože se snaží stihnout ještě před dovolenou spoustu rozličných pracovních úkolů, dohání termíny, chce dostát svým závazkům. Odborníci radí, že je opravdu vhodné odejít na dovolenou tzv. s čistým stolem, protože neuzavřené záležitosti by nás nenechaly v klidu ani ve dnech volna. Na druhou stranu ne vždy se zcela podaří vyřešit všechny pracovní povinnosti před dovolenou, a proto bychom měli požádat o zastoupení některého ze svých kolegů a předat mu nezbytné informace. Budete tak vědět, že o záležitosti je postaráno a budete i mít lepší pocit.

Nikdo není nenahraditelný

Zapomeňte na nepostradatelnost, i když to neradi slyšíme, nahraditelný na svém místě je každý. Můžete toto tvrzení přijmout a přestat se trápit, anebo budete stále hlídat telefon, který dnes můžeme s sebou odvést kamkoli a být „jako na trní“, kdy vám někdo zavolá a pojedete zpět do zaměstnání řešit něco naléhavého. Hodně lidí se stresuje faktem, že by jejich práci mohl někdo zvládnout lépe. Ale proč? Soutěživost je dobrá věc a někdy vede i k vyšším výkonům. Ale neustálá dravost v jedné firmě, kde by měl vládnout týmový duch a usilovat by se mělo o stejné cíle a priority, je vyčerpávající a často přehlížíme podstatu, že bychom měli být spíše pyšní na to, že máme takové kolegy, kteří práci zvládnou stejně dobře jako my a jsme tak zastupitelní. A pokud jste pracovníkem ve vedoucí pozici, mělo by vás obzvlášť těšit, že svým zaměstnancům můžete plně důvěřovat a jste schopni jim delegovat úkoly, které bravurně zvládnou. Protože poté zvládáte svoji roli na jedničku a na dovolené si můžete řádně odpočinout. A naopak váš pracovník bude mít dobrý pocit z odvedené práce, kterou zvládl sám a ví, že věříte i vy jemu, že své úkoly zvládne. A za ten dobrý pocit to stojí, co myslíte?

Článek Jak příjemně strávit dovolenou bez starostí - 1. díl byl publikován 12. srpna 2009 v 21.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...