Jak příjemně strávit dovolenou – dovolená trochu jinak - 1. díl

Tagy:  dovolená, cestování, volný čas, relaxace, rodina, psychologie

Sponzorované odkazy:

Články v sérii

  1. Jak příjemně strávit dovolenou – dovolená trochu jinak - 1. díl
  2. Jak příjemně strávit dovolenou – „plánujeme kam a s kým“
  3. Jak příjemně strávit dovolenou bez starostí - 1. díl
  4. Jak příjemně strávit dovolenou bez starostí - 2. díl
Jak příjemně strávit dovolenou – dovolená trochu jinak - 1. díl

1. díl ze série článků „Pár sezónních tipů pro duševní pohodu neuškodí“

Právě začíná čas letních dovolených, řada z nás si již dopředu naplánovala nějaký termín, který chce strávit spolu se svými blízkými, rodinou, přáteli, zkrátka chce si užít dny bez zaměstnání, někam odjet a relaxovat. Někdo nechává rozhodnutí kam cestovat až na poslední chvíli, zvažuje, jaký bude cíl jeho cesty, zda pojede tzv. „na vlastní pěst“, a nebo vše nechá na organizaci cestovní kanceláři. Je celkem jedno, pro jaký způsob cestování se rozhodnete a kam nakonec vyrazíte. Nejdůležitější je s kým. Zkusme se podívat na období dovolených z trochu jiného pohledu. V současné době je k dispozici řada dostupných rad a doporučení, jak cestovat, co si nezapomenout s sebou přibalit apod. Ale my se společně podíváme na to, jak strávit dovolenou co nejlépe – jak si ji co nejvíce užít, jak se nepohádat, nezošklivit si dny volna hádkami a nesváry. Na „dovolenou“ se podíváme z úhlu více stran. Jak zvládnout období těšení se na dovolenou, cestu na dovolenou, pobyt na dovolené a úspěšný návrat znovu do zaměstnání.

Dovolená znamená jiný každodenní rytmus

Pro to, abychom si mohli pořádně odpočinout a nabrat nové síly znovu na celý rok v zaměstnání, se uvádí, že by naše dovolená měla být alespoň tři týdny v kuse. První týden zpravidla ještě přemítáme, co se bez naší přítomnosti v kanceláři odehrává, zda jsme nezapomněli něco vyřídit, druhý týden si začínáme zvykat na trochu jiný denní režim a ten třetí týden opravdu relaxujeme. Pokud je naše zaměstnání koníčkem, už koncem třetího týdne začínáme mít chuť zase se vrátit do práce, a nebo alespoň přemýšlíme, co nás po návratu z dovolené čeká. Máte-li možnost odpočívat déle, je to jedině dobře:-). Dny naší dovolené mají většinou odlišný režim, nemusíme tak brzy vstávat (pokud zrovna brzy ráno neodjíždíme nebo nemáme naplánovaný organizovaný výlet apod.), můžeme hospodařit se svým časem podle libosti, s ohledem na možnost ráno si přispat, nemusíme dodržet pravidelnou dobu usínání, ale hlavně máme větší pocit svobody právě v důsledku menších, či žádných povinností. V rámci vlastní dovolené obvykle trávíme celý den se členy své rodiny, na což jsme se dlouho těšili. Ruku na srdce, někdy právě déledobý společný program rodiny po dobu několika dní může přinést nějakou tu roztržku, nesrovnalosti a zbytečné rodinné neshody.

Rodina pospolu

V průběhu celého roku jsme zvyklí vídat se se členy rodiny jen část dne, téměř jen pár hodin, většinou odpoledne. Společně zažíváme každodenní stereotyp opakujících se úkolů a povídáme si o čase, po který jsme byli každý jinde, tzn. v práci nebo ve škole. Komunikace se zaměřuje na řešení aktuální potřeb, povinnosti, pomoc dětem s úkoly apod. Víkendy jsou zase trochu odlišné. Většinou je rodina pohromadě, ale zase převážně v domácím prostředí, a nebo si každý najde čas na své přátele a koníčky a komplet rodina se vidí navečer u společné večeře. Dovolená znamená celodenní a vícedenní pobyt, zpravidla mimo domácí prostředí a vytváří se prostor pro jiný způsob trávení času společně a jiné oblasti řešení vzniklé situace. Příště si napíšeme, jak se domluvit na cíli cesty a zvolit si, s kým na dovolenou pojedeme.

Článek Jak příjemně strávit dovolenou – dovolená trochu jinak - 1. díl byl publikován 28. června 2009 v 21.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...