Autostop - Co dělat, když vám někdo ublíží

Tagy:  autostop, stopování, rizika, doporučení, varovné signály, řidič, psychologie

Sponzorované odkazy:

Články v sérii

  1. Autostop - doporučení pro stopaře - 1. díl
  2. Autostop - doporučení pro stopaře - 2. díl
  3. Autostop - doporučení pro stopaře - 3. díl
  4. Autostop - doporučení pro řidiče
  5. Autostop - varovné signály v průběhu jízdy - 1. část
  6. Autostop - varovné signály v průběhu jízdy - 2. část
  7. Autostop - co vše by se mohlo stát
  8. Autostop - Co dělat, když vám někdo ublíží
Autostop - Co dělat, když vám někdo ublíží

12. díl ze série článků „Pár sezónních tipů neuškodí“

Tyto řádky budou poslední, které věnuji autostopu. Psali jsme o rizicích, o konkrétních hrozbách, které mohou zasáhnout jak stopaře, tak řidiče. Podívejme se však nyní na postupy, kterých se můžete držet a na to, co můžete dělat, pokud vám někdo ublížil a vy nevíte, co dál.

Jak se zachovat

V případě podezření ze spáchání trestného činu okamžitě a bezodkladně kontaktujte Policii České republiky, a to v případě nouze, na tísňovém telefonním čísle 158, a nebo na nejbližší služebně policie. V obcích většinou najdete u silnice ukazatele, kde se nachází místní obvodní oddělení policie, nebo se můžete zeptat místních obyvatel. Je potřeba začít jednat a ohlásit danou událost co nejdříve, aby policie mohla okamžitě zahájit všechny úkony k odhalení případného pachatele trestného činu. Policisté jsou profesionálové a chránit vaše zdraví, život a majetek je jejich pracovní náplní. Připravte se na to, že se vás budou ptát na okolnosti situace, která nastala, na různé detaily a vaše postřehy.

Bohužel některé trestné činy nejsou nikdy policii nahlášeny z důvodu různých obav a studu. Pokud vám někdo ublížil, okradl vás, napadl, přepadl, znásilnil, zranil nebo se vás dokonce pokusil zabít, je normální, že se cítíte hrozně, máte vztek, strach a nikomu nedůvěřujete. Věřte, že je velmi důležité, abyste překonali stud a událost co nejdříve ohlásili. Nebojte se toho, že by vám někdo vynadal za to, že jste se chovali takovým a takovým způsobem, nebo vás obviňoval z toho, že si za danou situaci můžete vlastní vinou. Ohlášením události můžete zabránit tomu, aby pachatel dále pokračoval v páchání trestné činnosti a ubližoval dalším osobám.

S trápením nezůstávejte sami

Je také normální, že se vám některé okamžiky celé události budou vracet, budete mít různé obavy a bude pro vás obtížné se svěřit někomu z vašich blízkých. V takových situacích můžete využít odborné pomoci. Svěřit se můžete odborníkům, kteří jsou zvyklí hovořit s lidmi, kterým se stalo něco podobného. Je velmi důležité, abyste se svým trápením nezůstali sami, opuštění, uzavření a nezačali se vyhýbat běžnému způsobu života, na který jste byli zvyklí.

Autostop může nahradit spolujízda

Existuje služba, kterou poskytují některé společnosti, jmenuje se spolujízda, a která je bezpečnější než autostop. Pokud se potřebujete dopravit na nějaké místo jak v naší republice, tak v zahraničí, můžete se domluvit s někým, kdo cestuje stejným směrem nebo přímo na to samé místo. Služba funguje přes internet, stačí si do vyhledávače zadat pojem „spolujízda“ a otevře se vám několik stránek, kde se můžete o této službě dozvědět více. Princip je takový, že vyplníte cíl své cesty a svoje údaje, takže nejste anonymní pasažér, stejně tak máte údaje o řidiči, se kterým budete jízdu absolvovat. Služba funguje i opačně, pokud někam cestujete vy a nechcete jet sami, ani spoléhat na náhodného stopaře, můžete nabídnout spolujízdu. Tato služba je placená. Jedete také s neznámým člověkem, ale už o něm máte nějaké údaje, zaregistrovali jste se a vy víte o řidiči, on něco o vás a ví o vás i zprostředkovatel této služby. Co však ani zde nevyloučíte a nevyloučíte toto riziko prakticky nikdy, je stále dopravní nehoda. Já vám přeji bezpečné cestování a žádné nehody.

Článek Autostop - Co dělat, když vám někdo ublíží byl publikován 24. srpna 2009 v 21.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...