Autostop - doporučení pro řidiče

Tagy:  autostop, stopování, rizika, doporučení, varovné signály, řidič, psychologie

Sponzorované odkazy:

Články v sérii

  1. Autostop - doporučení pro stopaře - 1. díl
  2. Autostop - doporučení pro stopaře - 2. díl
  3. Autostop - doporučení pro stopaře - 3. díl
  4. Autostop - doporučení pro řidiče
  5. Autostop - varovné signály v průběhu jízdy - 1. část
  6. Autostop - varovné signály v průběhu jízdy - 2. část
  7. Autostop - co vše by se mohlo stát
  8. Autostop - Co dělat, když vám někdo ublíží
Autostop - doporučení pro řidiče

8. díl ze série článků „Pár sezónních tipů neuškodí“

V předchozích částech, věnovaných autostopu, jsem se soustředila na doporučení pro stopaře, v případě, že se již stopovat rozhodnou na vlastní odpovědnost. Obezřetnost je na místě však i u řidiče, který se rozhodne zastavit a vzít si do svého vozu stopaře. Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá. Ve chvíli, kdy si vezmete do vozidla stopaře, máte v autě další osobu, za kterou nesete odpovědnost v případě dopravní nehody. Jsou známé případy, kdy řidič havaroval a poté byl odpovědný za ublížení na zdraví z nedbalosti a musel se podílet na léčebných výdajích za léčbu. Podotýkám v tom lepším případě. V tom horším nemusí celá situace dopadnout dobře, dojde ke smrtelnému zranění při dopravní nehodě a celý život si budete rozhodnutí, vzít stopaře, vyčítat. A to mohl být na začátku dobrý úmysl, někomu pomoci. Ovšem rizikům se může vystavit i řidič sám, nemá-li stopař zrovna nejčistší úmysly. Ne nadarmo je v policejních statistikách velký počet případů, kdy byl řidič okraden, napaden, dokonce usmrcen stopařem. Pojďme se proto podívat na doporučení pro řidiče v situaci, kdy zvažujete vzít stopaře.

Doporučení pro řidiče

  • Znovu zvažte, zda opravdu na sebe vezmete riziko vzít si do svého vozu neznámou osobu.
  • Mějte na paměti, že si můžete vybrat, komu zastavíte.
  • Máte-li opravdu v úmyslu vzít stopaře, nemusíte si vybrat hned prvního, kterého uvidíte.
  • Věnujte pozornost jeho vzhledu a upravenosti.
  • I když to není jednoduché, snažte se odhadnout možnosti účelu jeho autostopu (např. zda se jedná o studenta – dle zavazadla nebo doby cestování).
  • Zapamatujte si vzhled dotyčného, nápadnosti, informace, které vám o sobě případně sdělil.

Varující signály na straně stopaře

Stopař vám zpočátku může být sympatický, proto jste mu také zastavili a rozhodli se vzít jej do svého vozu. V průběhu jízdy však může dojít ke změně chování stopaře a stopař může najednou třeba trvat na jiném směru jízdy, diktovat trasu, vyhrožovat vám v průběhu jízdy, odmítnout vystoupit z vozu, snažit se vylákat vás pod nějakou záminkou z vozu, např. upozorněním na nějakou poruchu. To vše může být varující a vaše intuice by vás měla varovat.

Jak může řidič odmítnout stopaře

Pokud se rozhodnete vzít stopaře, zastavili jste mu a během krátké rozmluvy s ním se vám něco nezdá nebo jste si svoje rozhodnutí rozmysleli, můžete jej odmítnout a nemusíte vysvětlovat proč. Zkrátka můžete říci, že jedete jinam, že jste si ještě na něco vzpomněli, můžete se omluvit, ale nemusíte zmiňovat detaily. Zcela prakticky je lepší mít zamčené dveře a pro rozmluvu se stopařem stáhnout pouze okénko u vozu.

Článek Autostop - doporučení pro řidiče byl publikován 20. srpna 2009 v 21.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...