Autostop - doporučení pro stopaře - 3. díl

Tagy:  autostop, stopování, rizika, doporučení, varovné signály, řidič, psychologie

Sponzorované odkazy:

Články v sérii

  1. Autostop - doporučení pro stopaře - 1. díl
  2. Autostop - doporučení pro stopaře - 2. díl
  3. Autostop - doporučení pro stopaře - 3. díl
  4. Autostop - doporučení pro řidiče
  5. Autostop - varovné signály v průběhu jízdy - 1. část
  6. Autostop - varovné signály v průběhu jízdy - 2. část
  7. Autostop - co vše by se mohlo stát
  8. Autostop - Co dělat, když vám někdo ublíží
Autostop - doporučení pro stopaře - 3. díl

7. díl ze série článků „Pár sezónních tipů neuškodí“

V předchozím díle jsme si napsali, koho a proč je důležité informovat, že jste se rozhodli stopovat. Nyní si dovolím napsat několik doporučení, jak se zachovat v případě, že poslechnete svoji intuici, říkejme jí tušení, že se vám „něco“ nezdá a zaváháte, zda-li do vozu k řidiči, který vám zastavil, nasednout.

Jak odmítnout řidiče, který vám zastavil

Představte si, že stopujete, dlouho vám nikdo nezastavil a najednou před vámi zastaví nějaký vůz. Podíváte se přes sklo dovnitř a máte pocit, že se vám na tom řidiči „něco nelíbí“. Může to být cokoli, způsob jakým zastavil, jel rychle nebo vám přišlo, že nebezpečně, nebo vám „jen nepadl do oka“. V tomto případě obzvlášť platí, že velmi podstatná je intuice. Netvařte se v této situaci tak, že jste jakoby stopovali omylem, ale řekněte řidiči, že mu děkujete, že zastavil, ale že s ním nepojedete. Zde nejsou podstatné další detaily, či vymýšlení různých záminek, proč s ním nejedete. Jasně a stručně mu řekněte, že s ním nejedete.

  • Mějte na paměti, že nemusíte usednout do prvního auta, které vám zastaví a to i v případě, že už stopujete delší dobu bez úspěchu.
  • Znovu opakuji, že je lepší být více podezřívavý a nedůvěřivý než se vystavovat více nebezpečí, což už vlastně, samotným stopováním, činíte.
  • Slušně odmítněte
  • Nemusíte nic vysvětlovat, zmiňovat detaily a zaplétat se do nich
  • Pokud nedokážete přímo řidiče odmítnout, vždy můžete říci, že jedete jinam.
  • Netrapte se myšlenkou, co si o vás bude ten druhý myslet, stejně to nikdy nevymyslíte.

Pokaždé, když vám řidič zastaví, proběhne tzv. první kontakt mezi vámi v komunikaci. Řidič se vás minimálně zeptá na to, kam jedete. Již v tomto okamžiku si můžete prohlédnout řidiče, jeho vzhled, odhadnout jej dle způsobu mluvy a volby slov. První dojem je důležitý v jakémkoli kontextu, zde obzvlášť. Můžete se mýlit, ale nemusíte. Ovšem i zde pozor, milé, velmi pozorné až šarmantní chování a vlídnost není totéž co dobrota a slušnost. Spousta pachatelů trestných činů připadala zpočátku oběti jako velmi sympatická s osobním kouzlem a v žádném případě by si ve chvíli navázání kontaktu nepřipustili, že je ten člověk násilník nebo by jim mohl jakkoli ublížit. Nenechte se mýlit, pachatelé nemají na čele napsáni, že jsou nebezpeční, a ani nemají nějaké zvláštní znamení, podle kterých byste je na první nebo druhý pohled poznali.

Článek Autostop - doporučení pro stopaře - 3. díl byl publikován 19. srpna 2009 v 21.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...