Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 2. část

Tagy:  čas, řízeníčasu, timemanagement, žívotí role, týdení plánování, priority, psychologie

Sponzorované odkazy:

Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 2. část

„Proč musela vzniknout čtvrtá generace řízení času?“

V prvním článku nazvaném „Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout“, jsme si napsali o tom, že existují čtyři generace řízení času. Vyjmenovali jsme si je a trošku přiblížili obsah každé z nich. V této části jsem vám slíbila povídání o generaci čtvrté, která je nazývána managementem osobnosti. Můžeme ji využít nejen v pracovním životě jako způsob manažerské aktivity při vedení svých zaměstnanců, ale i ve svém soukromém životě, protože je zároveň i určitým životním stylem. Hned vám vysvětlím proč. Vychází z nás samotných, z našich potřeb, přání, priorit a hlavně pracuje s pojmem „důležitost“. Ale pozor, důležitost nikoli v tom, co je podstatné pro vašeho šéfa, sekretářku, kolegu, manželku, partnera, ale co je důležité pro vás samotné. Co potřebujete vy, co chcete stihnout vy, čeho chcete vy dosáhnout, co se chcete naučit, zkrátka jak strávíte svůj čas vy. Bude to o vás. Než se dostaneme ke čtvrté generaci, napíšeme si, proč musela vzniknout, respektive jaké jsou nedostatky generace třetí.

Nedokonalost třetí generace

Pojďme se podívat na pojmy, které jsou užívány v souvislosti s řízením času. Říkáme, že chceme být výkonní, chceme mít čas, chceme stihnout víc, chceme vidět efektivitu, chceme něco změnit, máme priority…… Ale kolikrát svoje rozhodnutí odkládáme, posouváme nebo si rozumem zdůvodníme, že dříve musíme udělat něco jiného, protože nyní na to zkrátka nemáme čas. Pojmy třetí generace jsou výkonnost, efektivita, čas, cíl, hodnoty. Třetí generace byla propracovaná, snažila se pomoci nám zorganizovat si svůj den, určit si svoje priority, naplánovat si na každou dílčí aktivitu určitý čas a zapsat si veškeré potřebné údaje do našich diářů. Doporučila nám způsoby nakládání s časem a odhadu naší výkonnosti a označovala prvními čtyřmi písmeny abecedy priority dle důležitosti. Jaký byl výsledek? Měli jsme hustě popsaný diář, většinou jsme měli rozplánovanou každou hodinu, potřebovali jsme více než 24 hodin na jeden den a tajně jsme doufali, že nepřijde nic nenadálého, s čím jsme nepočítali. Bojovali jsme s časem věnovaným zaměstnání a rodině a chyběla nám rovnováha, která by zaručovala, že jsme ani neodbyli práci ani nepozapomněli věnovat se našim nejbližším.

A jsme u toho stěžejního. Napsali jsme si, že se zacházení s časem je dovednost, kterou můžeme využít jak v osobním životě, tak při vedení svých zaměstnanců. Vedení je o lidech. Lidi potřebujeme ve své blízkosti, protože člověk je tvor společenský a lidi ke své existenci potřebujeme. Jak můžeme zaručit výkonnost lidí? Jaké máme svoje hodnoty? Co je naším cílem a jak zajistíme efektivitu své práce? Jak stihneme vše včas? Jak můžeme něco změnit? Chcete znát odpovědi? Pokud ano, podívejte se na další článek v této sérii.

Článek Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 2. část byl publikován 25. října 2009 v 21.15 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...