Zapomeňte na zaručené rady a mějte zdravé bílé zuby

Tagy:  zuby, zubní kaz, remineralizace, čištění zubů, zubní kartáček, úsměv, zubní niť

Sponzorované odkazy:

Zapomeňte na zaručené rady a mějte zdravé bílé zuby

Zdravé a krásné zuby nejsou jen výsadou hollywoodských hvězd. A rozhodně by neměly být. Zdravý chrup je totiž mnohem důležitější, než se mnohým zdá.

Zuby nejsou jen estetickou záležitostí

Stále ještě přetrvává všeobecný názor, že chrup je pouze záležitostí estetickou. Zdravé bílé zuby se považují za výsadu bohatých lidí, preventivní prohlídky za zbytečnost a starostlivá péče o zuby za nepotřebnou. Málokdo si však uvědomuje, že zanedbaný chrup svého majitele skutečně ohrožuje na životě.

„Zaručené“ rady

Mezi lidmi koluje spousta omylů co se týče péče o chrup. Velmi oblíbené je například „čištění zubů“ jablky. Jedná se o velký omyl, jelikož jablka obsahují cukry i kyseliny. Všechny tyto látka způsobují zubní kazy. Existují však potraviny, které mohou mít příznivý vliv na naše zuby. Za zkoušku jistě stojí například zelený čaj, který napomáhá remineralizaci zubní skloviny. Při tomto procesu dochází k opětovnému posilování skloviny.

Dalším velkým omylem je všeobecně rozšířené tvrzení, že se zuby mají čistit krouživými pohyby. Tato technika čištění je ve skutečnosti škodlivá, je nešetrná k dásním a způsobuje řadu problémů. Dásně mohou začít ustupovat, odhalují se zubní krčky a výsledkem jsou bolestivé dásně i zuby. Tato metoda může také zvýšit citlivost zubů na různé podněty. Při správném čistění táhneme kartáček od dásně, kolmo k zubu. V podstatě tedy veškeré nečistoty ze zubu stíráme směrem od dásně.

Mnoho falešných rad koluje také o výběru kartáčků. Žádný zubař by nedoporučil středně tvrdý, standardně velký kartáček. Vhodný je pouze měkký kartáček menších velikostí. K dostání je v lékárnách a obchodech s produkty určenými k péči o zuby, zakoupit ho často můžeme i u našeho zubního lékaře. S takovým kartáčkem máme zajištěnu pohodlnou manipulaci, efektivní čištění a víme, že si jím zuby nepoškodíme.

Zdánlivé novinky v péči o chrup

Na trhu dnes existuje spousta produktů, které nám ke zdravému a krásnému chrupu dopomohou. Nakupovat bychom je měli hlavně ve specializovaných obchodech nebo lékárnách. Začít bychom měli s mezizubními kartáčky, které slouží k důkladnému vyčištění mezizubních prostor. Právě sem se s běžným kartáčkem nedostaneme a tím pádem zde mohou rychle vznikat zubní kazy. Pokračovat můžeme k jednosvazkovým kartáčkům. Pomocí tohoto kartáčku důkladně vyčistíme všechny zuby z vnější i vnitřní strany zrovna jako zadní zuby, ke kterým se běžným kartáčkem nemůžeme dostat. Další pomůckou jsou zubní nitě a stomatologická zrcátka.

Zubní niť je důležitá, autor: Pink Sherbet PhotographyZubní niť je důležitá, autor: Pink Sherbet Photography

Tečkou v naší péči o chrup by měla být vhodná pasta. Téměř všechny pasty jsou stejné, některé jsou však lepší. Patří mezi ně ty, které aktivně podporují remineralizaci a tím působí proti vzniku kazů a zároveň vznikající kazy léčí.

Článek Zapomeňte na zaručené rady a mějte zdravé bílé zuby byl publikován 13. listopadu 2009 v 00.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...