Zázračný olivový olej

Tagy:  olivy, olivový olej, mononasycené mastné kyseliny, pleť, středomořská kuchyně

Sponzorované odkazy:

Zázračný olivový olej

Olivy byly pro své příznivé účinky na pleťsrdce známé i u starých Řeků. Postupně začal být z oliv lisován olivový olej, který měl mnohostranné využití. Dnes se olivový olej získává moderními mechanickými způsoby a určující je kvalita zpracovávaných oliv. Mezi oleji tak může být velký kvalitativní rozdíl a různé díky různým olivám mají oleje také různé chuti. Dnes už bychom si život bez olivového oleje dovedli jen těžko představit.

Příznivé účinky olivového oleje

Olivový olej patří mezi takzvané dobré tuky. Obsahuje mononasycené mastné kyseliny a antioxidanty, které příznivě působí na celý organismus. Díky mononasyceným mastným kyselinám se můžeme bránit takovými zdravotními hrozbami, jakými jsou rakovina, vysoký krevní tlak či cukrovka. Konzumací olivového oleje lze dokonce snížit cholesterol a předejít ucpávání tepen. Předejít se tak dá srdečnímu záchvatu a je tak možné si značně prodloužit život. Olivový olej obsahuje také látky zvané polyfenoly, které působí proti srážení krve, pomáhají při artritidě a osteoporóze a také hojí zmírňují záněty.

Ke krásné pleti s olivovým olejem

Olivový olej je velký pomocník při dosahování krásné jasné pleti. Má protizánětlivé a uklidňující účinky. Léčí spáleniny a pokožce dodává hebkost a vláčnost. Obsah vitamínu E je zdravou pružnou pleť bez vrásek zásadní. Olivový olej se proto využívá v kosmetickém průmyslu. Několik osvědčených masek na pleť či vlasy si lze připravit bez problému doma

Olivový olej v kuchyni

Při přípravě chutných pokrmů je olivový olej nepostradatelným společníkem. Je zdravější a chutnější než ostatní tuky a skvěle se hodí pro přípravu pokrmů na pánvi, na pečení i do studených jídel, například salátů. Každému jídlu dodá lahodnou chuť i vůni. Kupříkladu středomořská kuchyně prakticky žije z olivového oleje. Postupně se tento elixír života dostal i do vnitrozemí a jeho kouzlo proniklo snad do každé domácnosti. Pro moderní vaření je olivový olej nepostradatelným základem.

Pestrá paleta chutí a vůní, autor: WordRiddenPestrá paleta chutí a vůní, autor: WordRidden

Extra tip na masáž

Pro kvalitní masáž je důležité, aby dotyky na kůži byly plynulé. Toho docílíte použitím masážního oleje. Připravte si doma vlastní! Velmi důležitým faktorem pro příjemnou atmosféru u masáže je totiž vůně. Stačí v si v obchodu vybrat některý z přírodních éterických olejů a přidat pár kapek do šálku olivového oleje. Výsledný masážní olej nádherně voní a má velice příznivé účinky na pokožku. Vyzkoušejte éterický olej s vůní mandarinky, uklidňující levandule, povzbuzujícího grepu či afrodiziakální ylang-ylang.

Článek Zázračný olivový olej byl publikován 5. prosince 2009 v 00.00 v rubrice Zdravá výživa. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (18).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...