Pitný režim - cesta ke kráse i zdraví

Sponzorované odkazy:

Pitný režim - cesta ke kráse i zdraví

Máte špatnou pleť? Bolí váš často hlava? Trpíte špatným zažíváním a nepravidelnou stolicí? Býváte často unaveni, aniž byste předtím vykonali nějakou namáhavou činnost ? Odpovědí na všechny Vaše problémy může být špatný pitný režim.

Sklenice pitné vody, autor: Abhijit TembhekarSklenice pitné vody, autor: Abhijit Tembhekar

Kolik by měl člověk denně vypít ?

Obecně se udává, že člověk by měl denně vypít 2–3 litry tekutin. Přesněji rečeno, dospělý člověk by měl denně přijmout 30–40 ml tekutin na 1 kg váhy. Množství tekutin se samozřejmě zvyšuje při fyzické námaze, sportu či při pobytu v horkém prostředí, kdy se člověk více potí. Je důležité pitný režim si rovnoměrně rozložit do celého dne. Nikdy nečekejte na pocit žízně! To už je známka dehydratace. Ledviny jsou schopny zpracovat 0,4 l tekutin za hodinu. Pokud byste naráz vypili větší množství, ledviny tím přetížíte, nebo si dokonce můžete způsobit i jejich selhání, což může mít za následek i smrt. Je také třeba si uvědomit, že tekutiny nepřijímáte pouze v podobě nápojů, ale i v potravinách, jako např. ovoce, zelenina, polévky atd. To vše se do pitného režimu počítá.

Co pít ?

Nejlepšími nápoji jsou neperlivá, nebo jen lehce perlivá voda, ovocné a bylinné čaje, ovocné šťávy. Káva, čaj a alkohol naopak organismus odvodňují, a proto po jejich konzumaci musíme příjem tekutin ještě zvýšit. Slazené limonády a kolové nápoje sice organismus nedehydratují, navozují pocit žízně, takže pro správný pitný režim nejsou příliš vhodnou volbou. A co se týče mléka, tak to je považováno spíše za potravinu než za nápoj.

Šálek čaje Earl Grey, autor: David WilmotŠálek čaje Earl Grey, autor: David Wilmot

Jaký má pitný režim vliv na organismus ?

Pokud budete pitný režim dodržovat určitě první pozitivní změnu pocítíte na Vašem trávení, jelikož se Vám zrychlí metabolismus a přestanou Vám náhlé bolesti hlavy. Dále se Vám zlepší pleť, vlasy i nehty. Dokonce správným pitným režimem můžete částečně ovlivnit vznik vrásek.

Závěrem…

Tak jako každý návyk i dodržování pitného režimu si člověk musí postupně vypěstovat. Jestliže nejste zvyklí příliš pít, je dobré začít na menším množství, které postupně budete zvyšovat. Odměnou za Vaše vytrvání Vám bude vitalita, lepší zdraví a krásná pleť.

Článek Pitný režim - cesta ke kráse i zdraví byl publikován 10. března 2010 v 00.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Jana Mrkvíková . Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...