Citrusové éterické oleje: vyberete si ostrý citron nebo sladký pomeranč?

Tagy:  citrus, mandarinka, pomeranč, grapfruit, éterické oleje, aromaterapie

Sponzorované odkazy:

Citrusové éterické oleje: vyberete si ostrý citron nebo sladký pomeranč?

Éterické oleje z citrusových plodů překrásně voní a mimo to lze využít také jejich příznivých účinků především při snaze posílit imunitu či detoxikovat organismus.

Jak s éterickými oleji zacházet

Čistě přírodní éterické oleje získávané s částí rostlin jsou velmi koncentrované a mohou tudíž dráždit pokožku. Nedoporučuje se je proto používat neředěné přímo na kůži. Při používání olejů k provonění místností postačí několik málo kapek. Oleje z citrusových plodů lze bez problému přidávat do příjemných hřejivých koupelí či k masážním směsím. Jelikož se však jedná o takzvané fototoxické oleje, bude dobré vyhýbat se po jejich použití alespoň 12 hodin přímému sluníčku.

Který citrus preferujete vy?Který citrus preferujete vy?

Jemná mandarinka

Z mandarinky se získává jemný a velice příjemný éterický olej, který se jistě zalíbí každému. Mandarinka působí proti nespavosti a při neklidném spánku, bude proto vhodná především jako složka do vonných směsí určených k provonění ložnice na noc. Je důležité dbát nízké koncentrace, aby vzduch nebyl vůní příliš prosycen. To by mohlo přinést nežádoucí dráždění sliznic. Mandarinkový olej lze také smíchat s některým z kvalitních rostlinných olejů a použít ji k masáži. Mimo jiné pomáhá při žaludečních obtížích- budeme-li jí jemně masírovat břicho.

Aromatický sladký pomeranč

Vůně pomeranče uklidňuje a navozuje obzvláště příjemnou atmosféru. Pomerančové aroma pomůže od stresu a pozitivně působí také na deprese a nezvladatelné výkyvy nálad. Éterický olej z pomeranče je rovněž vhodný na masáže či jako složka do speciálních vonných směsí. Jedinečná je kombinace s výraznou skořicí, tak si ihned dokážeme připomenout atmosféru vánoc.

Trochu ostřejší citron

Citron má poměrně výrazné aroma, pikantní a velmi svěží. Skvěle se hodí do aromalampičky, dokáže dezinfikovat vzduch a pomáhá posílit imunitu. Citrón je taktéž pomocníkem v detoxikaci organismu a zlepšuje schopnost soustředit se.

Svěží grapefruit

Grapefruit nás okouzlí svou pikantní hořkosladkou vůní. Tento olej se jistě osvědčí při masáži a použít jej lze i do aromalampičky. Mezi příznivé účinky éterického oleje z grapefruitu patří zlepšení dýchání při chřipkách a nachlazeních, dále zmírnění stresu, depresí i úzkostných stavů. Pomoci se dočkáme i při nespavosti.

Článek Citrusové éterické oleje: vyberete si ostrý citron nebo sladký pomeranč? byl publikován 6. května 2010 v 00.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...