Rozvod - jak ovlivní Vaše dítě

Tagy:  rozvod, děti, chování, problémy

Sponzorované odkazy:

Rozvod - jak ovlivní Vaše dítě

Rozvod bývá jednou z nejvíce stresujících situací, které za svůj život člověk může zažít. O mnoho těžší to bývá ještě v situaci, kdy má děti.Ač si myslí, že jedná hlavně v jejich prospěch, opak bývá nezřídka pravdou. Často bývá rozvádějící se tak zaslepen buď zlobou nebo smutkem, že ani nevnímá, co by jeho potomek doopravdy chtěl.

Pamatujte …

Základním pravidlem všech rozvádějících se či rozvedených rodičů by mělo být: „Žádné pošpiňování partnera před dětmi.“ A to zvláště v případech,kdy onen partner plní správně svou rodičovskou úlohu. Dítěti tím tak zcela rozhodí jeho pohled na druhého rodiče. Dalo by se říct, že vlastně vnutí svůj názor a postoj, který je v této situaci až příliš ovlivněn emocemi z rozvodu. Toto chování mívá většinou ten z rodičů, který se cítí rozvodem poškozen.

Úplná fungující rodina, autor: Eric WardÚplná fungující rodina, autor: Eric Ward

Vnímání rozvodu dle věkových skupin

  1. Děti do 2 let – ač se to často nezdá, již takto malé děti vnímají, že se něco děje. Chování batolat bývá spolehlivým odrazem nálady rodičů. Dítě v tomto věku potřebuje vidět druhého rodiče, co nejčastěji. Jejich reakcí na změnu často bývá podrážděnost, plačtivost, problémy se spánkem, ublinkávání a potíže při příjmu potravy.
  2. Děti 2 až 4 roky – tyto děti již dobře vnímají, že se jeden z rodičů odstěhoval.Stále však potřebuje vidět druhého rodiče, co možno nejčastěji.Reakcí těchto dětí může být krok zpět ve vývoji. Dítě se začne pomočovat, cucat si prst, bývá neklidné, má problémy se spánkem.
  3. Děti 4 až 6 let** – v tomto věku děti odchod jednoho z rodičů snáší velmi špatně. Jejich chování často vykazuje podobné znaky jako u dětí od 2 do 4 let, ke kterým se navíc přidává agresivita vůči ostatním dětem, zvracení, nespavost, atd.
  4. Děti 6 až 9 let – děti v této věkové kategorii se často snaží dávat rodiče zpět dohromady, jelikož se bojí, že rodič, který odchází ho bude mít méně rád. Proto je velmi důležité, aby dítě s každým z rodičů trávilo, co nejvíce času samostatně. Reakcemi dítěte na rozvod jsou zlost, smutek, problémy v kolektivu, nespavost, zvracení, bolesti hlavy, apod.
  5. Děti 9 až 12 let – už zcela chápou, co to rozvod znamená. Často mívají pocit zrady od rodiče, který odchází. Ačkoliv již nechtějí trávit s rodiči příliš času a dávají přednost kamarádům a kroužkům, přítomnost obou rodičů je pro jejich dobrý pocit stále důležitá. Na rozvod často reagují podrážděností, smutkem. Mají také tendenci rodiče v této situaci využívat nebo naopak se o ně chtějí přehnaně starat.
  6. Děti 12 až 15 let – na problematiku rozvodu již mají svůj názor a hledají viníka. Pokud rodičovské hádky probíhají před nimi, má to za následek ztrátu autority rodičů. Jejich reakcí na situaci v rodině jsou deprese, tíhnutí k závislosti na alkoholu nebo drogách, zhoršení prospěchu ve škole.
  7. Děti 15 až 18 let – raději by se staraly o své problémy, než o problémy rodičů. Jsou již dost chápaví a na rodičích nezávislí, avšak ne natolik, aby se bez rodičů zcela obešly. V jejich chování se můžou objevit problémy se školou, se zákonem, útěky z domova.

Článek Rozvod - jak ovlivní Vaše dítě byl publikován 26. května 2010 v 13.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Jana Mrkvíková . Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...