Černý kašel – výskyt a příznaky
Sponzorované odkazy:
Černý kašel je, jak jistě sami víte, vysoce nakažlivé, akutní infekční onemocnění, jenž může při neléčení končit i smrtí jedince. Inkubační doba tohoto bakteriálního onemocnění je jeden až dva týdny, nejčastěji bývají postiženy děti do šesti let. Dnes se však setkáváme s jeho výskytem i u starších dětí a dospělých. Projevuje se jako drásající kašel připomínající kokrhání kohouta, které je doprovázeno vykašláváním hlenu. Postižený má obvykle velmi vysokou teplotu, okolo 40 °C. Černý kašel se diagnostikuje podle způsobu kašlání, teploty, a také kultivací vykašlaného hlenu. Zjišťuje se přítomnost bakterie Bordetella pertusis. V České republice se tato nemoc téměř nevyskytuje, protože jsou proti ní děti povinně očkované, avšak v případě výskytu je třeba ihned vyhledat odbornou lékařskou pomoc, která pacientovi naordinuje antibiotika. V roce 1958 bylo v Československu zahájeno celoplošné očkování proti dávivému kašli vakcínou, která obsahuje i očkovací látky proti záškrtu a tetanu. V České Republice po zavedení celoplošného očkování dochází k úmrtí velmi vzácně.
Černý kašel se jako většina infekčních onemocnění, přenáší kapénkovou infekcí, tedy při bližším kontaktu s nemocným. Často se nemoc šíří v rámci rodiny, kdy jsou spolu členové v každodenním úzkém kontaktu. Dospělí byli kdysi očkováni, bohužel imunita časem zmizela, a proto mohou být dospělí zdrojem tohoto onemocnění. U dospělých probíhá onemocnění většinou lehce nebo atypicky. U kojenců je naopak nemocnost a úmrtnost vysoká.
Příznaky
Mezi nejtypičtější projevy onemocnění je křečovitý kašel. Krátké, štěkavé kašlání je následováno hlubokým obtížným nádechem s lapáním po dechu. Při těchto stavech se může objevit namodralé zbarvení obličeje a krvácení do spojivek. Mezi záchvaty kašle se však postižený cítí obvykle celkem dobře. Onemocnění je nebezpečné především pro malé děti, u kterých může dojít k rozvoji zánětu plic nebo mozkových obalů, tyto nemoci pak mohou vést k retardaci či dokonce smrti.
Otázkou také zůstává, kde se vlastně takový černý kašel bere, když se objevuje pouze vzácně. Otázka není tak jednoduchá a pro většinu lékařů zůstává stále otazníkem. Ve většině případů se prokázalo, že postižení pocházeli ze sociálně slabšího zázemí či z hygienicky velice špatných podmínek.
Článek Černý kašel – výskyt a příznaky byl publikován 6. května 2012 v 09.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Vyzrajte na kašel 10.02.2010 14.00
- Kašel – příčiny, léčba i prevence 19.01.2011 00.00
- Trápí vás kašel? Na podzim nic neobvyklého 27.09.2017 21.30
- Kašel u dětí může být předzvěstí závažnějšího onemocnění 26.09.2018 20.15
- Je zázvor dobrý na bolest v krku a kašel? 13.03.2024 07.00
Top 10
- Překvapte svůj mozek a začněte jej trénovat
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? I. díl
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? II. díl
- Řapíkatý celer – proč ho zařadit do jídelníčku?
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání
- Proč by na vašem stole neměly chybět jogurty?
Tagy
dieta kašel potraviny cvičení zdraví strava IZIP zuby hubnutí
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.