Nemytá mrkev vás může dohnat k sebevraždě nebo zvýšit riziko dopravní nehody

Tagy:  mrkev, parazit, toxoplazmoza, onemocnění, imunita, cysty

Sponzorované odkazy:

Nemytá mrkev vás může dohnat k sebevraždě nebo zvýšit riziko dopravní nehody

Třetina lidí má v sobě parazita, který dovede změnit váš přístup k lidem, ovlivnit rychlost vašich reakcí, ale také se podílet na sebevraždě nebo dopravní nehodě. Můžete se jím infikovat po požití nemyté zeleniny nebo syrového masa.

Co byste dokázali říct o toxoplazmóze? Většina z nás možná to, že ji vyvolává parazit, kterého přenáší kočka – a že je nebezpečná pro těhotné ženy. Jen málokdo ví, že Toxoplasmu gondii v sobě má odhadem asi třetina lidí. „Na nepřímé důsledky toxoplasmosy pravděpodobně umírá víc lidí, než na malárii,“ říká prof. RNDr. Jaroslav Flegr., CSc., profesor ekologie a evoluční biologie na Přírodovědecké fakultě UK v Praze.

Toxoplazmóza je nemoc, kterou přenáší Toxoplasma gondii. Jde o prvoka, který žije v myších, ale rozmnožuje se v trávicím ústrojí koček. Kočky ve svém trusu vylučují jeho cysty – ty mohou v zemi, ale i například v seně, přežít léta. Zdrojem infekce je pak může stát špatně umytá čerstvá zelenina, ale například i syrové nebo špatně tepelně upravené maso – hlavně vepřové a skopové.

Toxoplazmóza je nebezpečná pro těhotné ženy, lidi s oslabenou imunitou. V posledních letech se ale začíná mluvit o tom, že nákaza může – stejně jako u myši, způsobit i u člověka změnu chování. Stejně jako „nutí“ myš, aby se nechala chytit kočkou, zpomaluje reakce lidí, mění jejich pohled na okolí a ve svém důsledku zvyšuje pravděpodobnost sebevraždy a vzniku schizofrenie. Jedním z předních odborníků na toxoplazmózu je právě profesor Jaroslav Flegr.

Poznáte, jestli má člověk toxoplazmózu?

„U jednoho člověka to poznat nejde, ale pokud bych srovnával například třicet lidí zdravých a třicet těch, kteří jsou už nakaženi, pak bych to poznat dovedl.“

Podle čeho?

„Muži jsou například podezíravější, dominantnější. Ženy pak důvěřivější, otevřenější. U všech se projevují pomalejší reakce – a právě ty mohou způsobit například dopravní nehodu nebo úraz. Toto riziko vzrůstá asi dva dvaapůlkrát, stejně jako riziko vzniku schizofrenie nebo sebevraždy. Nákaza má ale i další důsledky – například mění čichové vjemy. V přírodě je to tak, že infikovaná myš se přestane vyhýbat místům, kde cítí pach kočky. Jakoby parazit chtěl, aby se stala kořistí myši a on měl možnost se rozmnožit. Podobně pracuje i v člověku – podle výzkumu vnímají nakažení muži vůni kočky jako pozitivní. Ženy to mají naopak – proč, to zatím nevíme.“

Měli by se lidé začít zajímat o to, jestli jsou nakaženi?

„Nemá to moc význam, protože stejně neexistuje možnost, jak ji vyléčit. Tato informace je důležitá snad jen v případě, že by člověk měl AIDS nebo se chystal na transplantaci a dostával léky ke snížení obranných reakcí těla – pak se i „spící“ parazit může stát smrtelným nebezpečím. Právě proto, že nákazu nedokážeme léčit, je velmi důležitá prevence. Doporučuji hlavně umývat zeleninu – třeba z biofarem nebo zahrádky. Vyhýbat se syrovému masu. V té souvislosti musím říci, že například „tatarák“ je poměrně bezpečný, v hovězím mase se většinou cysty Toxoplasmy nevyskytují a když, tak nejsou tolik životaschopné. “

V souvislosti s touto nákazou se všeobecně ví, že je velkým rizikem pro těhotné ženy.

„Jenom v případě, pokud se nakazí v těhotenství a právě v té době je nemoc v akutním stádiu. Pokud otěhotní žena, která už má v těle parazita dlouho, může být klidná. Nebezpečím je akutní onemocnění během těhotenství. V prvním trimestru je pravděpodobnost poškození plodu zhruba deset procent, ale může mít velmi vážné následky. Pokud dojde k nákaze později, hrozí mírnější poškození – například poruchy zraku či sluchu.“

Je nebezpečnější, pokud se nakazí malé dítě?

„Většina lidí se nakazí právě v dětství. Pokud bychom se podívali na křivku souvislosti s věkem, pak kulminuje do šesti let věku- souvisí s pobytem na pískovišti, velmi úzkým stykem se zvířaty i konzumací čerstvé nemyté zeleniny – hlavně té z domácích zdrojů nebo biofarem. Tepelná úprava, ale i zmrazení parazita zabije.“

Jak se nákaza projeví?

„Projevuje se podobně jako chřipka nebo viróza. Někdy otečou uzliny na krku. Většinu lidí vůbec nenapadne, že příčinou je parazit. Pokud se Toxoplasma dostane do těla člověka, přejde do latentní formy – vytvoří tkáňové cysty, které se usazují v mozku, ve svalové nebo nervové tkáni. Mohou se aktivovat v případě, kdy je významně oslabena imunita – jak už jsme se zmínili.“

Článek byl publikován za souhlasu ordinace.cz

Článek Nemytá mrkev vás může dohnat k sebevraždě nebo zvýšit riziko dopravní nehody byl publikován 2. listopadu 2013 v 12.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...