Dentální hygiena

Tagy:  dentalni hygiena, stomatologie, zuby, zubni hygiena, dentalni hygienista

Sponzorované odkazy:

Dentální hygiena

Co si pod tímto pojmem vůbec představit?

Pojem dentální hygiena už každý z nás jistě slyšel, ale co si pod ním představit? Má pravdu ten kdo si představí běžnou domácí péči o chrup, ale rovněž i ten kdo si představí profesionální péči z rukou odborníka.

U zubařeU zubaře

Domácí péče

Do běžné domácí péče o zuby patří pravidelné čištění minimálně dvakrát denně, nejlépe pak však po každém jídle. Dbát bychom měli nejen na techniku (řada z nás má pocit, že obvyklý pohyb sem a tam při čištění zubů zcela stačí, opak je však pravdou – nejlépe zeptáme-li se jak si čistit zuby našeho stomatologa), ale také na to čím si zuby čistíme. Volba správného kartáčku je důležitá neboť vybereme-li špatně můžeme napáchat více škody než užitku. Kartáčků je na našem trhu nepřeberné množství, já však doporučuji nekupovat kartáček v obchodech kde je vše od potravin až po plavky, ale ve specializovaném stomatologickém obchodě, lékárně či přímo u doktora, tady jsou vám totiž schopni zároveň poradit. Nejvhodnější je zpravidla kartáček úplně měkký neboť nepoškozuje dásně a při správném používání je spíše udržuje ve zdravém stavu. Výborným doplňkem při čištění zubů a mezizubních prostor je vhodná dentální nit či mezizubní kartáček, tyto jsou na našem trhu hojně zastoupeny v různých provedeních a tak ten vhodný pro sebe si může najít skutečně každý.

Péče odborníka

Dentální hygiena rovněž představuje péči odborníka stomatologa, zubního hygienisty či přímo dentálního hygienika. Mezi hlavní náplně patří především preventivní program pro zdravý chrup, to je výuka správného čištění zubů a dásní, doporučení technik čištění právě pro váš chrup, doporučení vhodného kartáčku, mezizubního kartáčku či zubní nitě. Prevenci a výuce dobrých návyků při provádění ústní hygieny je věnována stále větší pozornost, dokonce probíhají výukové programy na školách zaměřené na tuto problematiku. Dále vám může dentální hygienista odstranit zubní plak, zubní kámen, odstranit nežádoucí zabarvení zubů, ošetřit citlivé zubní krčky. Provádí se zde rovněž fluorizace, leštění a aplikace zubních šperků. Mnoho lidí má stále pocit, že tento obor stomatologie se jich netýká, nebo že je dokonce přehnaným luxusem. Prevence je ovšem základ zdravého chrupu a proto je naučit se jak správně pečovat o své zuby hrozně důležité. Zářivý úsměv a svěží dech zvyšuje sebevědomí a tak přispívá k celkové pohodě každého jednotlivce.

Článek Dentální hygiena byl publikován 17. října 2008 v 13.23 v rubrice Krása. Autorem článku je Kess. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...