Přírodní mýdlo – malý velký zázrak
Sponzorované odkazy:
Také patříte mezi ty, kteří dávno mýdlo odepsali a místo něj vám na vaně trůní sprchový gel? Nebo si už dokonce vůbec nedovedete představit, že byste svou pokožku vystavili působení klasického mýdla, a tak jste jej i na umyvadle nahradili tím tekutým?
„*Lidí, kteří dnes používají pevné mýdlo a myjí si jím celé tělo, je už opravdu menšina,*“ tvrdí Eliška Hufová z Mýdlárny U Tří lilií. Dodává, že se vlastně není ani čemu podivovat, když se na nás někdy v 90. letech ze všech stran vyřítily reklamy, které nás upozorňovaly na nebezpečnost jiného než neutrálního pH 5,5. Toto pH se blíží mírně kyselému ochrannému plášti naší pokožky, a tak není divu, že se mírně alkalické mýdlo s hodnotami okolo 7–8 pH dostalo na okraj spotřebitelského zájmu. Zkrátka a dobře mýdlo dostalo nálepku – díky vysokému pH pokožku vysušuje. Koneckonců všichni přece cítíme ten mírně svíravý pocit po umytí, což je toho jasným důkazem…
„*Jsou to všechno jen nepodložené fámy, stejně úspěšně dnes světem obíhá teorie o překyselení organismu, kdy je naopak vhodné sytit organismus vším alkalickým,*“ tvrdí Eliška Hufová, která se před časem rozhodla, že bude vyrábět přírodní mýdla. K jejich výrobě ji přivedl nejenom dlouhodobý zájem o bylinky a aromaterapii, ale jak sama říká, impulsem byla také určitá lítost a nostalgie. „*Vlastně mi jich bylo tak trošku líto. Mrzelo mě, že se z nich stává téměř výhradně už jen dárkový předmět a nikdo netuší, co je to vlastně za malý zázrak.*“
Dnes už Eliška Hufová vyrábí zhruba patnáct druhů mýdel a má zákazníky, kteří se k ní pravidelně vracejí. „*Jsem ráda, že lidé postupně přicházejí na to, že není mýdlo jako mýdlo.*“ Své tvrzení vysvětluje tím, že je značný rozdíl mezi mýdly, která pořídíte v drogerii, a přírodními mýdly vyráběnými malými manufakturami. Malým výrobcům jde nejen o zisk, ale také o kvalitu. Svá mýdla, stejně jako Eliška Hufová, vyrábějí čistě na rostlinném základě. Nenajdete v nich žádné ropné deriváty, průmyslově vyráběné chemické tenzidy (agresivní saponáty jako je např. Sodium Laureth Sulfate, který obsahuje téměř každé mýdlo a sprchový gel), parabeny, stabilizátory, chemické vůně či barvy a další látky. „Já si vždycky říkám, proč přírodu za každou cenu nahrazovat chemií, proč například přidávat místo kokosového oleje, jenž sám o sobě výborně pění, tenzid, který citlivou pokožku tak akorát ještě podráždí.“ A přírodní mýdla mají podle Elišky Hufové také další přednosti. Nejen že pokožku nevysušují, jestliže je poctivý výrobce malinko přetuční a přidá do nich další výživné složky a oleje, ale mohou mít na rozdíl od klasických mýdel a sprchových gelů také terapeutické účinky. „*Je to jednoduché, jestliže mýdlo neobsahuje žádné potencionálně agresivní chemické složky, pak zejména citlivá, alergická a ekzematická pokožka nemá na co reagovat, a tak se postupně dává do kupy. A když mýdlo navíc ještě obsahuje spoustu bylinek, esenciálních olejíčků, kvalitních olejů např. i v bio kvalitě a dalších léčivých složek jako je med nebo kozí mléko, tak si naše pokožka doslova lebedí,*“ tvrdí mýdlařka a své tvrzení dokládá spoustou pozitivních reakcí od svých zákazníků. „*Zkrátka a dobře, pokud už se chemii vyhýbáme v jídle, je dobré se jí vyhýbat i zevně,*“ dodává a doporučuje si doma dělat své vlastní přírodní mýdlo z olivového, kokosového a palmového oleje, protože jen tak máte jistotu, že víte, čím se myjete. Navíc to vyjde dokonce levněji než obyčejný sprchový gel. Jestliže se vám však z jakéhokoliv důvodu do vlastnoruční výroby mýdla nechce, stačí navštívit například Mýdlárnu U Tří lilií a účinky přírodního mýdla sami na sobě vyzkoušet…
Článek Přírodní mýdlo – malý velký zázrak byl publikován 4. října 2012 v 15.30 v rubrice Zdraví a Krása. Autorem článku je redakce. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Zázraky z Mrtvého moře pro naši krásu 08.05.2010 00.00
- Konopný olej v potravinách chrání, v kosmetice krášlí 02.07.2014 17.00
- Co funguje na zápach nohou? 24.07.2013 20.00
- 4 důvody, proč pravidelně navštěvovat kosmetičku 20.12.2013 12.00
- Kvasinková infekce u dětí 19.01.2022 09.00
Top 10
- Překvapte svůj mozek a začněte jej trénovat
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? I. díl
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? II. díl
- Řapíkatý celer – proč ho zařadit do jídelníčku?
- Posílení imunitního systému u dětí
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- IZIP - elektronická zdravotní knížka VZP
- Proč se na jaře snadněji hubne?
Tagy
dieta kašel potraviny cvičení zdraví strava IZIP zuby hubnutí
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.