Když už nemůžete dál...
Sponzorované odkazy:
Slyšeli jste někdy o burn-out? Co je to? Co znamená, když řekneme, že člověk vyhořel. Lze tomu zabránit? Jaká je prevence?
Syndrom vyhoření
Syndrom vyhoření (neboli burn-out) je stav úplného psychického a fyzického vyčerpání. Toto vyčerpání je způsobeno stálým vyskytováním se v situacích, které jsou pro nás emocionálně náročné.
Syndrom vyhoření se vztahuje k zaměstnání, ve kterém se projevuje tak, že člověk začne být apatický ke své práci, nemá ji rád, přijde si v ní zbytečný a často začne dělat i profesní chyby, což zvlášť u některých povoláních může být velmi nebezpečné.
Kdo je obětí syndromu vyhoření?
Obětí syndromu vyhoření se může stát každý člověk, který nedbá na psychohygienu, tráví příliš času v práci, nedokáže se od ní odpoutat a stresuje se jí.
Nejsnadněji se obětí syndromu vyhoření stává osoba, která zpočátku byla ve své práci velmi aktivní a snaživá, ale postupem času se unavila, nebo zjistila, že její úsilí není oceňováno. To se velmi často vstává absolventům, kteří do práce nastupují s přemrštěnými ideály, které v praxi ztrácí.
Existují i povolání, která jsou sama o sobě náchylnější k syndromu vyhoření. Těmito povoláními jsou např. sociální pracovníci, učitelé, lékaři, zdravotní sestry…Zkrátka všichni, kteří se v práci emočně vyčerpávají.
Prevence syndromu vyhoření
Než léčit stav, který se projevuje dlouhodobými psychickými i zdravotními problémy, je lepší syndromu vyhoření předcházet.
Jak? Především kvalitní psychohygienou, která spočívá v tom, že si uděláte dost času na sebe, na spánek, na relaxaci. Nenechte se zahltit prací. Zdraví je na první místě.
Je pravdou, že někteří zaměstnavatelé hřeší na to, že je poměrně vysoká nezaměstnanost, a proto se budou snažit na vás naložit příliš velké nároky. S tím často nemůžete nic udělat. Přesto si ale hlídejte, zda práce, kterou vykonáváte, je úměrná vaším možnostem a zda pod jejím vlivem neohrožuje své zdraví.
Článek Když už nemůžete dál... byl publikován 29. listopadu 2008 v 16.18 v rubrice Psychologie. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Když to přeženete s cvičením 14.08.2014 12.00
- Problémy s erekcí? Už ne! 24.03.2019 20.00
- Když máme problémy s řečí… 21.12.2008 10.11
- Co dělat, když nemůžete otěhotnět? Někdy stačí opravdu málo 21.01.2015 17.45
- Když se nám nedaří přibrat... 19.10.2008 08.06
Top 10
- Překvapte svůj mozek a začněte jej trénovat
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? I. díl
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? II. díl
- Řapíkatý celer – proč ho zařadit do jídelníčku?
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání
- Proč by na vašem stole neměly chybět jogurty?
Tagy
dieta kašel potraviny cvičení zdraví strava IZIP zuby hubnutí
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.