Když už nemůžete dál...

Tagy:  syndrom vyhoření, burn-out, pracovní vyčerpání

Sponzorované odkazy:

Když už nemůžete dál...

Slyšeli jste někdy o burn-out? Co je to? Co znamená, když řekneme, že člověk vyhořel. Lze tomu zabránit? Jaká je prevence?

Syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření (neboli burn-out) je stav úplného psychického a fyzického vyčerpání. Toto vyčerpání je způsobeno stálým vyskytováním se v situacích, které jsou pro nás emocionálně náročné.

Syndrom vyhoření se vztahuje k zaměstnání, ve kterém se projevuje tak, že člověk začne být apatický ke své práci, nemá ji rád, přijde si v ní zbytečný a často začne dělat i profesní chyby, což zvlášť u některých povoláních může být velmi nebezpečné.

Kdo je obětí syndromu vyhoření?

Obětí syndromu vyhoření se může stát každý člověk, který nedbá na psychohygienu, tráví příliš času v práci, nedokáže se od ní odpoutat a stresuje se jí.

Nejsnadněji se obětí syndromu vyhoření stává osoba, která zpočátku byla ve své práci velmi aktivní a snaživá, ale postupem času se unavila, nebo zjistila, že její úsilí není oceňováno. To se velmi často vstává absolventům, kteří do práce nastupují s přemrštěnými ideály, které v praxi ztrácí.

Existují i povolání, která jsou sama o sobě náchylnější k syndromu vyhoření. Těmito povoláními jsou např. sociální pracovníci, učitelé, lékaři, zdravotní sestry…Zkrátka všichni, kteří se v práci emočně vyčerpávají.

Prevence syndromu vyhoření

Než léčit stav, který se projevuje dlouhodobými psychickými i zdravotními problémy, je lepší syndromu vyhoření předcházet.

Jak? Především kvalitní psychohygienou, která spočívá v tom, že si uděláte dost času na sebe, na spánek, na relaxaci. Nenechte se zahltit prací. Zdraví je na první místě.

Je pravdou, že někteří zaměstnavatelé hřeší na to, že je poměrně vysoká nezaměstnanost, a proto se budou snažit na vás naložit příliš velké nároky. S tím často nemůžete nic udělat. Přesto si ale hlídejte, zda práce, kterou vykonáváte, je úměrná vaším možnostem a zda pod jejím vlivem neohrožuje své zdraví. 

Článek Když už nemůžete dál... byl publikován 29. listopadu 2008 v 16.18 v rubrice Psychologie. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...