Boj s alkoholismem - II.

Tagy:  alkoholismus, stadia alkoholismu

Boj s alkoholismem - II.

Alkoholikem se člověk nestává ze dne na den. Někdy může jít dokonce o poměrně dlouhé období, než se jedinec k alkoholismu „propracuje“. V tomto článku se seznámíme s jednotlivými stádii.

Stadia alkoholismu

Rozlišujeme čtyři základní stadia alkoholismu. To, jak jednotlivé fáze trvají dlouho, je individuální. Záleží na konkrétním člověkovi. Obecně soudíme, že čím mladší člověk (především v období pubescence a adolescence), tím rychleji se může propracovat k poslední fázi. Mladý organismus je totiž citlivější na závislosti.

Počáteční stadium

První stadium je nenápadné. Dotyčný si uvědomuje stavy po alkoholu, které se mu líbí a které mu nepřináší žádné problémy, a proto pije čím dál častěji, právě kvůli pocitu dobré nálady.

Varovné stadium

Toto stadium se projevuje tím, že postižený jedinec začíná být velmi často opilý. Někdy dochází v tomto období přechod na tvrdší alkohol – z vína či z piva na lihoviny. I přes častou opilost v tom okolí jedince nevidí žádný větší problém. Rodina ani přátelé si neuvědomují riziko nastupujícího alkoholismu. Jedinec pije ve společnosti přátel, které v tomto obodbí může změnit. Nachází si takové, kteří pijí s ním, a proto mezi nimi není příliš nápadný.

Rozhodné stadium

Mnohem častěji než v předchozím stadiu se zde objevuje ztráta paměti na dobu opilosti. Jedinec pije nekontrolovatelně – nehlídá si ani množství vypitého alkoholu, ani častost jeho konzumace.

Okolí si uvědomuje, že jedinec má problémy s alkoholem a často mu to dává i najevo. V tyto chvíle alkoholik slibuje, že už pít nebude. Mnohdy se začíná stydět i sám před sebou, takže to neslibuje jen okolí, ale i sám sobě. Tyto sliby porušuje a znovu slibuje. Někdy vydrží delší dobu nepít, ale je nutné, aby si i v této chvíli uvědomil, že nemá nad alkoholem vyhráno. Pokud se totiž znovu napije, může do závislosti „spadnout“ velmi rychle, a to i po několika měsících abstinence.

Konečné stadium

Jedinec je velmi často opilý. Neopíjí se jen v hospodě, ale i doma a u velmi nevhodných příležitostí, např. v práci.

V tomto stádiu je postižený schopen pít i několik dnů v kuse a pije již od rána. Bez alkoholu dochází k třasu rukou a k nervozitě. V tomto stadiu je už nutné vyhledat odbornou pomoc a neprodleně začít s léčbou.

V dalším článku zabývajícím se alkoholismem a bojem s alkoholismem si napíšeme o tom, jak si přiznat, že není vše v pořádku a jak se odhodlat k abstinenci. 

Článek Boj s alkoholismem - II. byl publikován 30. března 2009 v 17.00 v rubrice Návykové látky. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...