Boj s alkoholismem – V. část

Tagy:  alkoholismus, alkoholička

Boj s alkoholismem – V. část

Vysedávání po hospodách a celkově alkoholismus často přisuzujeme pouze mužům, ale i ženy jsou častými pacienty protialkoholických léčeben. Je nějaký rozdíl v alkoholismu muže a ženy? Kolik je vůbec žen alkoholiček?

Ženy alkoholičky

V poslední době se zvyšuje počet žen závislých na alkoholu. Jejich počet stále stoupá, což je pravděpodobně dáno tím, že se rozdíly v různých oblastech života(společenské postavení, práce, zájmy…) stírají, a tak mají ženy podobný životní styl jako muži a mají také více volného času.

Obecně lze říci, že alkoholičky tvoří jednu třetinu všech alkoholiků.

Chování ženy alkoholičky

Chování alkohliček žen je jiné než chování mužů závislých na alkoholu. Zásadním rozdílem je, že se ženy více za svou závislost stydí a následkem toho pijí tajně. Znamená to, že spíše než v hospodě je můžete s láhví ruce načapat doma. Láhve s alkoholem mají různě poschovávané a často dlouho dokáží svojí závislost tajit.

Také se ukazuje, že ženy se své závislosti zbavují hůře, což je dáno tím, že nedokáží změnit důvody, které je k alkoholu přivedly, např. problémy s manželem, útěk od pracovních povinností atd.

Proč ženy pijí?

U žen je většinou původ alkoholismu ztráta iluzí. V něco věří, mají své plány, snaží se dosáhnout svého, ale pokud se to nezdaří, dopadnou často tvrdě na zem. Slabší nátury však realitu nezvládnou a chtějí zpět do snu a iluze. To jim poskytuje alkohol.

Dále se ukazuje velké množství alkoholově závislých žen v domácnosti. Typickým scénářem je situace, kdy manžel vydělá dost peněz, a tak žena může zůstat doma a její jedinou povinností je starost o domácnost. Zdá se vám to idylické? Ne vždy to tak je.

Žena se vytrhuje s každodenní rutiny, najednou má mnoho času, který neví, jak má trávit. Manžel se vrací pozdě z práce, je zahlcen svými problémy a vyžaduje jen, aby bylo doma uklizeno a uvařeno. Žena se na jednou cítí osamělá a už je jen krůček, aby se zabavila doma lahvinkou alkoholu.

Důsledky pití u žen

Poškození orgánu u žen alkoholiček je větší než u mužů. To je způsobeno tím, že stejná dávka alkoholu u žen má za následek vyšší hladinu alkoholu v krvi. Dlouhodobé požívání alkoholu u žen také vede k hormonálním poruchách, ale může způsobit i neplodnost. Rychleji také dochází k poškození duševního zdraví. Navíc u alkoholismu ženy je často příčinou duševní trápení, a proto mnohdy kombinují alkohol s tlumivými léky. Dalším problém představuje fakt, kdy žena alkoholička otěhotní a neohrožuje už jen sebe, ale i svůj plod.

Článek Boj s alkoholismem – V. část byl publikován 2. července 2009 v 14.00 v rubrice Návykové látky. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...