Boj s alkoholismem - I.

Tagy:  alkoholik, alkohol, alkoholismu

Boj s alkoholismem - I.

Tímto článkem otevřeme miniseriál o alkoholismu a především o boji s ním. Nejdříve si přiblížíme, co to je alkoholismus a kdy jedince lze považovat za alkoholika.

Alkoholismus a alkoholik

Alkoholismem rozumíme závislost na alkoholu, která se projevuje tím, že závislý jedinec vyhledává alkohol za každou cenu – škodí tak sobě, často i společnosti. Definovat alkoholika je poměrně složité. Kde je ta hranice, kdy již nejde o běžnou konzumaci alkoholu? Některé prameny definují alkoholika jako člověka, který pravidelně užívá alkohol. Tato definice je však zavádějící, protože podle ní by byl člověk alkoholikem, i kdyby pil pravidelně jednou měsíčně.

Obecně za alkoholika lze považovat toho, kdo zanedbává své základní povinnosti – např. docházku v práci či péči o rodinu.

Alkoholismu je nemoc, která má u každého jiný průběh. Bohužel u nás ještě velmi často bývá závislost na alkoholu podceňována a neřeší se tolik jako ostatní závislosti. Přitom tato závislost je vážným celospolečenským problémem.

Negativní stránky alkoholismu

Alkohol má tlumivý účinek – uklidňuje a dodává nám pocit veselosti. Proto také alkohol pijeme.

Pokud to přeženeme, zhoršuje se naše motorika, špatná je rovněž krátkodobá paměť i úsudek, snižuje se rychlost reakcí atd.

To jsou stavy, které se vyskytují po požití alkoholu. Pravidelným užíváním alkoholu dochází k mnohým závažným poškozením např. k poškození jater (cirhóza jater) či ledvin, objevit se mohou i epileptické záchvaty, cévní příhody, srdeční choroby. U alkoholiků je také větší pravděpodobnost vzniku rakoviny úst, jazyka, hltanu, jícnu…Dalším rizikem je impotence a mnohé další a další nemoci a potíže.

S alkoholismem nesouvisí pouze fyzické problémy. Objevují se i psychické nemoci a poruchy, např. deprese, obsese, panická úzkostná porucha atd…

Nejenže alkoholik škodí sám sobě, ale nese sebou další negativní vlivy, které se odráží v jeho sociálním kontaktu. Mezi ty významnější patří konflikty s přáteli, v zaměstnání, s rodinou. Bohužel alkoholově závislí jedinci se také častěji dopouštějí kriminální činnosti.

Alkoholismus a mládež

Dalším problém mající souvislost s alkoholem je fakt, že se k němu dostávají nezletilí. Je volně přístupný, a to, že by se měl prodávat pouze jedincům starších 18 let, je často jen fráze, které nikdo nedbá.

Nejhorší je, že užívání alkoholu u mladistvých je tolerováno. Přijde-li šestnáctiletý pubescent domů opilý, rodiče často nad tím mávnou rukou s tím, že se to stát může. Dokonce i často při rodinných a jiných oslavách potomkům sami alkohol nabízejí. Nevidí v ně riziko. Neuvědomují si, že čím mladší jedinec začíná s alkoholem, tím snadněji vzniká závislost na alkoholu.

Alkoholismus je nemoc, které potrápí postiženého, ale i jeho okolí. Proto je třeba s touto nemocí bojovat. Jak? To si přiblížíme v dalších článcích…

Článek Boj s alkoholismem - I. byl publikován 28. března 2009 v 17.00 v rubrice Návykové látky. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...