Boj s alkoholismem - III. část

Tagy:  alkoholismus, boj s alkoholismem

Boj s alkoholismem - III. část

Boj s alkoholismem je běh na dlouho trať. Ve většině případů dochází k opakovaným recidivám. Stejně jako u všech jiných závislostí zde platí, že čím dřív se problém začne řešit, tím větší je naděje na úspěch.

Přiznejte si problém

Aby mohl jedinec svůj alkoholismus řešit, je nutné, aby si nejdříve svoji závislost přiznal. Zde nastává poměrně velký problém. Málokterý alkoholik je ochotný přiznat si, že je závislý. Většinou se různě vymlouvají, hledají pro své nezměrné pití důvody a opodstatnění. Dokonce i sami sobě namlouvají, že jsou schopní kdykoliv přestat.

V okamžiku, kdy závislý člověk dokáže říci: „Jsem alkoholik“, má za sebou první krok potřebný k vyléčení závislosti.

Bojovat sám(a) nebo vyhledat odbornou pomoc?

Ve chvíli, kdy si člověk uvědomí svůj alkoholismus, je třeba, aby zároveň byl ochoten tento problém řešit. Mnohé k tomu „donutí“ snaha udržet si svou rodinu, případně zaměstnání.

Obtížnější situace je s lidmi, kteří už v důsledku svého alkoholismu rodinu a práci ztratili. Tito lidé často sami nad sebou zlomí hůl, se svým alkoholismem se smíří a pak je těžké je motivovat k léčbě.

Pokud se alkoholik rozhodne léčit se, měl by zvážit, zda tento problém dokáže vyřešit sám, nebo bude-li lepší, když se obrátí na odborníka. Záleží na tom, jaký stupeň alkoholismu prodělává. Je-li v posledních stádiích alkoholismu, je takřka nemožné, aby sám tento boj vyhrál.

I přestože se závislý člověk rozhodne nenastoupit léčbu v protialkoholické léčebně, je žádoucí, aby vyhledal odborníka, který mu poradí, jak problém zvládnout. Vhodné je i studium různých publikací, např. od Karla Nešpora „Zůstat střízlivý“. Kniha je určená nejen pro alkoholiky, ale i pro jeho okolí, protože alkoholismus je zátěžovým problémem pro celou rodinu a i okolí alkoholika by mělo vědět, jak se k závislému chovat a jak mu pomoci překonávat chuť na alkohol.

Boj s alkoholovou závislostí je složitý a představuje spoustu nástrah. Ovšem pamatujte: Život bez alkoholu je mnohem bohatší a svobodnější. V příštím článků si více přiblížíme, jak vypadá protialkoholic­ká léčba.

Článek Boj s alkoholismem - III. část byl publikován 4. června 2009 v 12.00 v rubrice Návykové látky. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...