Máte dostatek empatie?
Sponzorované odkazy:
Články v sérii
- Komunikační dovednosti jsou důležité
- Máte dostatek empatie?
- Je vám vlastní zvládání konfliktů?
V dnešním článku si přiblížíme další měkkou dovednost (soft skills). Je jí empatie – vlastnost, která nám usnadní komunikaci s jinými lidmi, ať už na pracovní, ale i na osobní úrovni.
Co je to empatie
Empatie je schopnost vžít se do jiného člověka, a to i za předpokladu, že s ním nesouhlasíme. Nemusíme sdílet jeho názor. Stačí, když chápeme, proč on to dělá a proč je to pro něj důležité a smysluplné. Zkrátka rozumíme jeho emocím a motivům s tím, že odložíme vlastní názory a nemáme potřebuje je druhému vnucovat, ani ho odsuzovat za jednání, se kterým nesouhlasíme. Jsme-li empatičtí více si všímáme řeči těla, tedy neverbální komunikace. Vědomě i nevědomě totiž při komunikaci s jinými lidmi vysíláme signály k druhému člověku. Empatický člověk je umí dekódovat a podle nich se zachovat. Někteří manažeři a vedoucí pracovníci se chybně domnívají, že emoce do práce nepatří. Je to chybou. Všichni jsme emocionálními bytostmi a ignorovat tuto skutečnost se nevyplácí. Pokud je budete ignorovat, zhorší se vaše komunikace s podřízenými, nebudete oblíbení a odnést to může i kvalita práce vašich zaměstnanců.
Empatie není soucit
Mnozí lidé si pletou empatii se soucitem. Myslí si, že mají-li být empatičtí, musí druhého člověka utěšovat, být jeho věčnou vrbou a nechat se od takového člověka vysávat a neustále řešit jeho problémy. Není to tak. Mnozí lidé jsou schopni politovat druhého člověka, aniž by ho pochopili. V duchu si mohou říct: „Nechápu, jak to takhle může brát, ale je mi ho líto“. Ale napadlo vás, že člověk nechce slyšet slova soucitu či útěchy? Že třeba potřebuje jen to, abyste pochopili jeho stanovisko?
Jak zlepšovat schopnost empatie?
Empatie může být vrozená. Takový člověk má talent a snadno se vžije do jiných, aniž by se na samotnou empatii soustředil. Nepatříte mezi takové lidi, a přesto chcete být empatičtí? Nezoufejte. Tuto měkkou dovednost lze trénovat a učit se jí. Až se budete bavit s jinými lidmi, zkuste si vzpomenout na tuto dovednost a pokuste se odložit svůj názor a vzít v potaz to, co si myslí jiný člověk a pochopit ho, proč to dělá. Soustřeďte se na to, za jakých okolností vám to jde hůře nebo lépe a snažte se o zlepšení. Základním pravidle je neodsuzovat ostatní. Pozor: Trénink empatie neznamená, že odložíte ve všech situacích své hodnoty a pocity a za každou cenu se vždy budete snažit druhé pochopit. Nelze se neustále jen soustředit na pocity jiných. Pokud byste takoví chtěli být, trpěla by tím vaše osobnost a i její rozvoj, takže empatie ano, ale ne se zapřením sama sebe.
Článek Máte dostatek empatie? byl publikován 31. října 2009 v 00.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- Emoční inteligenci nepodceňujme 07.05.2011 00.00
- Syndrom vyhoření 07.11.2008 22.35
Top 10
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – jak se na ně připravit – 3. část
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Cista na vaječníku
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.