Aloe vera, lékárna v truhlíku

Tagy:  aloe vera, aloin, detoxikace, hydratace

Sponzorované odkazy:

Aloe vera, lékárna v truhlíku

Rostlina aloe vera je velmi proslulá a jak vypadá, ví snad každý. Kdo by také neslyšel o jejích příznivých účincích. Proč se tedy nedozvědět více a nepořídit si rostlinku k sobě domů?

Rostlinka aloe

Aloe vera je druhem rodu aloe, pocházející původně z Afriky. Jedná se o sukulentní rostlinu, která je charakteristická svými listy bez stonku, lemovanými trny. Aloe vera dorůstá výšky až jednoho metru a na jejích svěže zelených listech se mohou vyskytovat bílé skvrnky.

Aloe vera dokáže přežít i v oblastech velmi chudých na srážky. Její šťavnaté listy jsou zásobárnou vody a látek důležitých pro přežití. Zrovna tak dobře se jí může dařit i v mírném podnebném pásu, kde může taktéž skvěle prosperovat. Pěstovat si vlastní aloe vera doma tedy není nikterak náročnou záležitostí.

Léčivé látky, které v aloe najdeme

V listech aloe vera bychom našli dvě různé tekutiny. Proslulá je poloprůhledná tekutina gelové konzistence. Tento gel obsahuje široké spektrum prospěšných esenciálních aminokyselin a také vitamíny, enzymy, sacharidy a minerály. Aloe vera gel přispívá k účinné detoxikaci organismu, pomáhá regenerovat střevní mikroflóru a jeho pravidelné pití zabraňuje vzniku ledvinových kamenů.

Druhá tekutina vytéká na povrch listu a má žlutozelenou barvu a obsahuje látku zvanou aloin. Ta může mít při nadměrné konzumaci i projímavé účinky.

Lékárna v květináči, autor: nightroseLékárna v květináči, autor: nightrose

Vnitřní užívání aloe vera

Aloe vera byla coby léčebná látka podávána již před tisíci lety. Zájem o ni začal vzrůstat během první poloviny 20. století. Aloe byla vědecky zkoumána a tím bylo odhaleno mnoho jejich skvělých vlastností. Aloe vera je například velmi prospěšná při prevenci či léčbě onemocnění žaludku, střev a především vředů. Aloe je prospěšná při snižování hladiny cholesterolu a pozitivně působí také na metabolismus lipidů. Aloe vera posiluje imunitní systém a může být prospěšná při prevenci před srdečními onemocněními.

Aloe vera produkty

V současné době je v obchodech dostupná celá široká škála produktů s obsahem léčivé aloe vera. Hojně je aloe vera využívána v kosmetickém průmyslu. Gel z aloe vera má přirozené hydratační a zklidňující účinky a tak se skvěle hodí do pěstící kosmetiky, například do pleťových mlék a krémů. Také přípravky na vlasy obsahují podíl z listů aloe. Kromě kosmetických výrobků nalezneme aloe vera kupříkladu také v nealkoholických nápojích. Ty obsahují dokonce i kousky gelu aloe vera.

Článek Aloe vera, lékárna v truhlíku byl publikován 24. prosince 2009 v 23.45 v rubrice Zdravá výživa. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...