Kouzlo heřmánku

Tagy:  heřmánek, jizvy, pokožka, bolesti, přírodní léčba, bylinky, čaj, mast

Sponzorované odkazy:

Kouzlo heřmánku

Heřmánek je malá rostlinka s drobným světlounkým kvítkem, která se vyskytuje v několika druzích a můžeme ji najít růst i volně u cest či na loukách. Příjemně voní lehce nasládlou vůní a odjakživa byla využíván pro své uklidňující a léčivé vlastnosti.

Sběr

Heřmánek můžeme zakoupit ve specializovaném obchodě či lékárně. Jeho sušené kvítky pak doma jednoduše přelijeme vroucí vodou. O něco pracnější je vlastnoruční sběr heřmánku, kdy je potřeba dbát především na správné místo a období sběru. Rozhodně by se nemělo jednat o místo poblíž silnice. Kvítky heřmánku sbíráme plně vyvinuté, ne však odkvetlé. Nasbírané kvítky je nejlepší sušit ve stínu. Usušený heřmánek přesypeme do dózy, kterou dokážeme víčkem dobře izolovat od vlhkého vzduchu.

Léčivé účinky heřmánku

Heřmánek byl používán v lidové medicíně a vždy by ceněn jako účinný prostředek na tlumení bolesti hlavy. Heřmánek obsahuje silice a také látky působící protizánětlivě, které mimo jiné zmírňují křeče a zvyšují pocení.

Pomozte si heřmánkovým čajem

Heřmánek je nejčastěji užíván formou nálevu, čaje a pomůže nám od mnoha různých bolestí. Je účinný při nadýmání, žaludečních a střevních poruchách. Pomůže nám při kašli či nachlazení. Heřmánkový čaj můžeme užívat i na zmírnění děložních křečí a při bolestivé menstruaci. Použití je skutečně široké a léčivé účinky heřmánku nám, budou vždy ku pomoci.

Nenápadná rostlinka s velkou sílou, autor: swuschNenápadná rostlinka s velkou sílou, autor: swusch

Heřmánek k zevnímu použití

Kromě čaje ze sušeného heřmánku si můžeme připravit i obklady, které slouží k zevnímu použití a dají se přiložit přímo na postižené místo na pokožce. Obklady jsou velmi účinné při vyrážkách a spáleninách. Využít jich můžeme při léčbě zánětů a ke zmírnění bolesti břicha či močového měchýře. Heřmánkový obklad můžeme přikládat přímo na rány, zmírníme tak bolest a zabráníme tvorbě jizev. Léčivým nálevem z heřmánku můžeme vyplachovat oči při zánětu spojivek.

Heřmánkový éterický olej pro děti

Heřmánkový olej je velice jemný a skvěle se hodí při léčbě dětí. Ředěný jej můžeme použít při prořezávání zubů, kdy jím přímo potíráme dásně. Olej má protizánětlivé a dezinfekční účinky a také tišící a zklidňující vlastnosti. Použít jej lze například při nespavosti. Heřmánkový olej léčí alergie a pomáhá při problémech se suchou pokožkou, která se odlupuje a svrbí.

Článek Kouzlo heřmánku byl publikován 3. dubna 2010 v 11.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...