Rakovina – máme k ní předpoklady?

Tagy:  rakovina, nádor, DNA, melanom, kouření, solárium, slunění, riziko, stres, špatný životní styl, karcinom

Sponzorované odkazy:

Rakovina – máme k ní předpoklady?

Rakovina je stále strašákem mezi nemocemi. Existuje ale řada účinných léčebných postupů, významná je také prevence. Na co ale prevenci zaměřit?

Jak vzniká rakovina?

Vznik rakoviny je poměrně složitý proces, při kterém se sčítají různé nepříznivé vlivy. Tyto vlivy poškozují genetický materiál, kumulují se a postupně mohou vést ke zvýšenému množení buněk. Pokud tuto situaci nezvládne imunitní systém, dochází ke vzniku rakovinného bujení.

Existují obecně působící negativní vlivy. Mimo obecné rizikové faktory má každý typ rakoviny také své vlastní.

Dědičnost – jaký má význam?

Do jisté míry je předpoklad k rakovinnému bujení dán geneticky. Je to v případě, že je již geneticky poškozen materiál DNA a je tedy k rakovině blíže. Dědičnost má největší vliv u rakoviny prsu, konečníku, tlustého střeva, ledvin a některých žláz s vnitřní sekrecí.

Genetické předpoklady k rakovině lze obvykle snadno vysledovat. Mají je ti, v jejichž rodině viditelně zvýšen výskyt rakoviny.

Špatný životní styl

Velmi významným faktorem v otázce vzniku rakoviny je životní styl. Lidé s nedostatkem fyzické aktivity, se klonem k přejídání, jednostrannému, nevyváženému stravování mají vyšší pravděpodobnost, že onemocní některým typem rakoviny.

Strava je údajně nejvýznamnějším faktorem. Je proto důležité jíst čerstvé potraviny, bohaté na vlákninu. Naopak je důležité vyměnit živočišné tuky za rostlinné, bílé pečivo za tmavé a omezit příjem soli, uzenin a smaženého.

Kouření a znečištěné životní prostředí

Vliv kouření na vznik rakoviny je nepochybný. Pokud možno je ale také třeba vyhnout se pasivnímu kouření či jinak znečištěnému prostředí.

Sluníčka se na nás směje, může i zabíjet

Slunění a návštěva solárií se staly součástí života mnoha lidí moderní doby. Jedná se však o velmi významného původce rakovinného bujení.

Sluneční záření proniká do hlubších vrstev kůže a způsobuje genetickou změnu buněk. V počátcích se to může projevit ochabnutím pokožky, vznikem pigmentových skvrn. V dalších stádiích to však způsobuje změny pigmentových znamének a skvrn, místo se mění v nádor.

Stres a další zabijáci

Pro vznik rakoviny je obvykle třeba více faktorů. Často ji způsobí tzv. spouštěč. Mezi tyto spouštěče patří nestandardní stavy organismu, včetně stavů psychických.

Každý by se proto měl vyhnout dlouhodobějšímu stresu, velmi hektickému životnímu tempu, ale také drastickým dietám.

Článek Rakovina – máme k ní předpoklady? byl publikován 24. dubna 2010 v 22.00 v rubrice Nemoci. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...