Diabetes - jak s ním žít

Tagy:  cukrovka, diabetes, inzulín

Sponzorované odkazy:

Diabetes - jak s ním žít

Diabetes mellitus nebo-li cukrovka není diagnóza, kterou by kdokoliv slyšel rád. Odhaduje se že v České republice tímto onemocněním trpí až 1 milion lidí, přičemž téměř jedna třetina o svém onemocnění neví. K tomu ročně přibude dalších až 45 tisíc nově nemocných. Dalo by se tak s mírnou nadsázkou říci, že v ČR je diabetes nejrozšířenějším onemocnění – průměrně jím trpí každý desátý Čech.

Někteří ani nevědí, že cukrovku mají, autor: AlatrysteNěkteří ani nevědí, že cukrovku mají, autor: Alatryste

Jak a proč diabetes vzniká ?

Slinivka břišní produkuje hormon inzulín, který krevnímu cukru pomáhá přeměňovat se na energii. Pokud však slinivka produkuje nedostatek inzulínu, krevní cukr se hromadí a vzniká hyperglycemia a nebo naopak slinivka produkuje dostatek inzulínu, ale v člověk v potravě nepřijímá dostatek cukru vzniká hypoglykémie. Oba tyto stavy zapříčiňují nesprávné fungování metabolismu a ten není schopen správně a plně využívat nejen cukr, ale i ostatní složky přijímané z potravy, tj. tuky a bílkoviny.

A pokud si položíme otázku co je příčinou vzniku diabetu, tak odpověď nemůže být nikdy jednoznačná. Asi dvěma nejrozšířenějšími příčinami vzniku diabetu jsou dědičnost a nezdravá strava. Dále jsou to faktory jako stres, nadváha, věk, ale také rasa, či prodělaná onemocnění.

Inzulinová pera, autor: PerplexInzulinová pera, autor: Perplex

Jaké jsou typy diabetu ?

Vznik diabetu lze rozdělit do čtyř skupin:

  1. Diabetes prvního typu – tím trpí asi jen desetina všech nemocných. Nejčastěji se projevuje mezi 15 až 40 rokem života, ale není vyjímkou i jeho projev v ranějším věku. Nemocný začne náhle hubnout, má neustálý pocit hladu a žízně, zvýšenou potřebu močení a je stále unavený. Při tomto typu diabetu slinivka zcela přestane produkovat inzulín a proto jej nemocný musí doživotně užívat uměle. K tomu samozřejmě musí upravit stravování a celkový životní styl.
  2. Diabetes druhého typu – ten se projevuje ve vyšším věku a je to nejrozšířenější forma diabetu. Jeho nástup bývá pozvolný a proto je většinou odhalen až pozdním stádiu, kdy se začnou projevovat symptomy podobné jako u diabetu prvního typu, doplněné symptomy jako zhoršené vidění, svědivost kůže, špatně se hojící rány, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu apod. Nejvíce jím trpí lidé s nadváhou a malou tělesnou aktivitou. Obdobně jako u diabetu prvního typu nemocný musí změnit stravovací návyky, životní styl, přidat více pohybu či snížit tělesnou váhu
  3. Gestikační diabetes – říká se mu také těhotenská cukrovka. Vzniká tehdy, když produkce inzulínu nestihne pokrýt potřebu matky i dítěte. Zvýšené riziko mají ženy starší 30ti let, s nadváhou a ty které mají diabetes v rodině.
  4. Ostatní typy diabetu – jejich výskyt je poměrně vzácný a každý jednotlivý případ vyžaduje individuální přístup léčby.

Článek Diabetes - jak s ním žít byl publikován 7. května 2010 v 00.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Jana Mrkvíková . Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...