Naučte se správně pít aneb desatero hydratace

Tagy:  voda, tekutiny, nápoje, hydratace, pitný režim, pokožka, únava, dehydratace

Sponzorované odkazy:

Naučte se správně pít aneb desatero hydratace

Vodík a kyslík jsou dva velmi významné elementy nutné pro naše přežití. A sloučenina těchto dvou prvků jakbysmet. Ano, řeč bude o vodě, a pokud ji budeme nazývat „živou vodou“, nebudeme daleko od pravdy.

Hydratace, základ zdraví i krásy

Každý živý organismus je tvořen vodou, ten lidský rovnou ze zhruba 70 procent. Je tedy zcela přirozené, že lidské tělo pro své fungování tuto elementární sloučeninu bezpodmínečně potřebuje. Hospodaření s ní pak závisí na více faktorech, větší ztráty přicházejí s fyzickou námahou či teplotními vzestupy.

Hydratujte, hydratujte a zase hydratujte

Proto, abychom mohli dobře fungovat, potřebujeme naše tělo dostatečně hydratovat, zajistit mu potřebné množství tekutin.

Víte jak na to? Podívejte se na následující body a pak už jen svůj pitný režim „pilujte“.

1. Pravidelně a často

Nás organismus bychom měli zásobovat pravidelně v průběhu celého dne, bez zbytečných výkyvů. Zajistíme tak skutečně efektivní hospodaření s tekutinami a nebudeme namáhat zbytečně naše ledviny a další orgány.

2. Po doušcích

Když pijete, dbejte na to, aby to skutečně bylo po doušcích. Toto souvisí s předcházejícím i následujícím bo­dem.

3. Nic se nemá přehánět

Na tomto úsloví skutečně něco je. Více vody neznamená lépe, pokud přesáhneme určitou hranici. Optimální množství se odvíjí od váhy, životního stylu a prostředí. Existují různé tabulky určující vhodné množství, držet se můžeme třeba pravidla 40 ml tekutiny na 1 kg hmotnosti. Při výrazně vyšším množství zatížíme naše ledviny. Další nepříjemnou souvislostí je pokles minerálů a dalších cenných látek v našem organismu v důsledku vyplavení.

4. Vybírejte si, co pijete

Do pitného režimu rozhodně nemůžeme počítat jakoukoliv tekutiny. Kávy, limonády a další nápoje z kategorie „nezdravých“ sem rozhodně nepatří. Naopak na každý šálek kávy přidáme jednu sklenku vody nad rámec. Není ale třeba obávat se šálku kvalitní kávy jednou denně.

Co si vyberete vy? Autor: love janineCo si vyberete vy? Autor: love janine

5. Čistá voda a bylinky vedou

Nejoptimálnější tekutinou je čistá voda a bylinné čaje. Z vod si vybíráme ty s nízkým obsahem minerálů, značky pokud možno střídáme. Zaručíme tak, že se nám nebude dostávat nadměrné množství určitých minerálů. Bylinky jsou také výborné, volíme je dle aktuálních potřeb.

6. Dvě mouchy jednou ranou

Zejména bylinné čaje nám mohou nejen vyřešit náš pitný režim, ale i pomoci s dalšími problémy. Vybíráme si proto nejen chutné čaje, ale také čaje se speciálními přínosy pro naše zdraví.

7. Žádné reklamy, jen etiketa

Pokud vás lákají balené vody či jiné průmyslově vyráběné nápoje, sledujte pečlivě etikety. Jenom tam se totiž dozvíte to, co vás může zajímat.

8. Čaje se nebojte

Kvalitní čaj, zejména ten zelený, a připravený odpovídajícím způsobem je také vhodný pro náš pitný režim. Jeho příznivé účinky jsou ohromující. Neměl by být ale jediným zdrojem tekutin.

9. Už žádné ledové nápoje

Tolik populární přechlazené nápoje také nejsou optimální. Jednak nejsou zdravé, zvyšují také pocit žízně. Ideální je teplota kolem 10 stupňů.

10. Zrádné kalorie

Ovocné džusy, i bez přídavku cukru, jsou poměrně bohaté na kalorie. Na to bychom neměli zapomínat. Ovšem dobře zvolený džus může mít pro organismus řadu přínosů, zásobuje nás vitamíny, minerály a fytonutrienty.

Ovocný, zelený nebo bylinky? Autor: Bart van der BorstOvocný, zelený nebo bylinky? Autor: Bart van der Borst

Článek Naučte se správně pít aneb desatero hydratace byl publikován 18. května 2010 v 00.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...