Nacházíte se: Úvodní stránka > Psychologie > Hraniční porucha osobnosti
Sponzorované odkazy:
Je až děsivé, když se zamyslíme nad faktem, co za lidi se pohybuje v našem okolí a jaké věci se jim mohou honit hlavou, aniž bychom o tom věděli. Mnohdy se arogantní a sousedy přehlížející jedinec ukáže jako opatrná osoba s dobrým srdcem, cholerický profesor má možná partnerské problémy a tichý, vcelku nenápadný člověk třeba trpí psychickou poruchou, která je jakousi časovanou bombou. Není to tak dlouho, kdy v Lednici na Moravě došlo k tragédii v podobě smrti dvacetiletého mladíka a jeho o rok mladší přítelkyně pobodané v nemocnici. Oba napadl bývalý přítel dívky. Takový hodný a tichý chlapec, říkají sousedi. Člověk trpící hraniční poruchou osobnosti, říkají odborníci…
V současné době stoupá počet lidí, kteří trpí takzvanými ranými poruchami. Jednou z nich je i borderline čili hraniční porucha osobnosti. V současnosti se odhaduje, že hraniční poruchu osobnosti v nějaké míře vykazuje až 50% pacientů, kteří vyhledají psychoterapeutickou pomoc. Hraniční porucha se postupně stala obecně akceptovanou nemocí, oddělitelnou od ostatních poruch osobnosti. Existuje dalekosáhlá jednota v tom, jaké rysy chování pozorujeme v souvislosti s hraniční poruchou. Porucha se projevuje v průběhu celého života, přičemž musejí být splněna určitá kritéria
Vzorec nestabilních, ale intenzivních mezilidských vztahů, který se vyznačuje střídáním obou extrémů, přehnané idealizace a devalvace.
Impulzivita u nejméně dvou potenciálně sebepoškozujících aktivit jako je například utrácení peněz, sexualita, zneužívání omamných látek, krádeží v obchodech, bezohledné jízdy a záchvaty žravosti.
Nestabilita v oblasti emocí, například výrazné změny nálady od základního pocitu k depresi, podrážděnosti nebo úzkosti, přičemž tyto stavy obvykle trvají několik hodin, nebo v řídkých případech déle než několik dní.
Výrazná a trvalá porucha identity, která se projevuje ve formě nejistoty v nejméně dvou z následujících oblastí života: obrazu sebe samého, sexuální orientaci, dlouhodobých cílech nebo přáních ohledně povolání, v druhu přátel nebo partnerů nebo v osobních hodnotových představách
Opakované vyhrožování sebevraždou, náznaky sebevraždy nebo sebevražedné pokusy nebo jiné sebemrzačící chování a chronický pocit prázdnoty nebo nudy.
Sponzorované odkazy:
Vylecit.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.