Bez černý – zdraví z přírody
Sponzorované odkazy:
V současné době se lidé čím dál častěji obrací s léčbou běžných zdravotních obtíží k přírodním léčivům. Bez černý patří odedávna k vyhledávaným léčivým bylinám. Léčí nemoci dýchacích cest, běžná nachlazení, zánět průdušek i středního ucha, ale třeba také angínu, bolest hlavy a bolest kloubů, vysoký krevní tlak, je potopudný, takže se dá využívat i ke snižování horečky. Má i močopudné a mírně projímavé účinky, tiší také bolesti nervového původu, při zánětech nervů nebo vyhřeznutí meziobratlové ploténky, osvědčil se i na obklady při křečových žilách.
Sběr a využití bezových květů
Léčivý je celý bezový keř, ale nejčastěji se používají bílá květenství sbíraná na konci května až začátkem června a černé plody dozrávající na podzim. Květy se sbírají na začátku rozkvétání, kdy jsou středové kvítky ve vrcholících ještě zavřené, za suchých slunečných dnů, aby v nich zůstal i pyl. Můžeme je použít čerstvé nebo ve stínu na suchém místě nasušit pro pozdější využití v zimních měsících. Z čerstvých květů můžeme uvařit čaj, který skvěle léčí všechna nachlazení – čistí zahleněné průdušky a zbavuje dýchací cesty škodlivých bakterií. Čerstvé květy můžeme použít na výrobu sirupu, do kterého přidáme jen cukr a citron, nebo povařené v mléce s česnekem nebo medem výborně léčí kašel. Celá květenství se dají i obalovat v mouce, vajíčku a strouhance a smažit na oleji. Ve slané i sladké podobě poslouží jako lehká zdravá večeře či svačina. Sušené květy mají podobné využití jako čerstvé. Květní droga se dá běžně koupit v lékárnách či bylinkářstvích.
Sběr a použití plodů bezu
Plody sbíráme jen dobře zralé a zdravé bobulky, které dozrávají koncem září. Dají se sušit, zpracovat do kompotu, vyrobit z nich sirup, léčivý rosol, džem nebo naložit do cukru či alkoholu. V těchto různých podobách se používají k tišení bolestí při ischiasu, revmatických bolestech, na snížení krevního tlaku, při zánětech nervů i k tišení migrény. Při těchto potížích se užívají dvě lžíce denně, při nachlazení nebo angíně stačí lžíce jedna.
Jestli už jste si květy bezu natrhat nestihli a některý z uvedených nápadů vás oslovil, nenechte si ujít dozrávání plodů a vyzkoušejte přes zimu jejich užívání. Možná budete mile překvapeni a drahé tabletky pro výživu kloubů z lékárny už nebudete potřebovat.
Článek Bez černý – zdraví z přírody byl publikován 11. července 2012 v 00.00 v rubrice Zdravá výživa. Autorem článku je Eva Šebestová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Alpro – zdraví z přírody 28.06.2014 17.00
- CBD - zázrak z přírody 25.03.2020 19.00
- Tea tree – zázrak z přírody 02.08.2010 00.00
- Pohybem ke zdraví 09.09.2008 15.13
- Porod bez komplikací 14.10.2017 17.45
Top 10
- Překvapte svůj mozek a začněte jej trénovat
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? I. díl
- Řapíkatý celer – proč ho zařadit do jídelníčku?
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? II. díl
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- IZIP - elektronická zdravotní knížka VZP
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Proč se na jaře snadněji hubne?
Tagy
dieta kašel potraviny cvičení zdraví strava IZIP zuby hubnutí
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.