Alergie na chlad – o co se vlastně jedná?
Sponzorované odkazy:
Jakmile se jen nepatrně ochladí, vy automaticky zpozorujete ucpaný nos, vodovou rýmu a sem tam kašel. Od konce října až do dubna vás v jednom kuse trápí tyto problémy a vy si říkáte, jak je vůbec možné, že jste neustále tolik nemocní a nachlazení? Pak rozhodně popřemýšlejte o návštěvě svého lékařem neboť s největší pravděpodobností nejste hypochondr ani věčný marod, ale alergik. Alergie na chlad zní možná trochu komicky, až vymyšleně, ale v krajních mezích může i zabíjet…
Příznaky
A jak vůbec poznat, zda opravdu trpíte alergií na chlad? V první řadě zpozorujete prakticky neustávající tekutou rýmu, svědivý nos a ucpané dýchací cesty. Tyto obtíže nastávají koncem podzimu a přetrvávají celou zimu. Pokud se neustále dopujete léky a rýma stále ne a ne zmizet, pak jste se vší pravděpodobností právě vy obětí chladové alergie. Dalším příznakem je zarudlá až svědivá kůže v místech, která jsou obvykle odkrytá. Řeč je tedy o rukách, krku a především obličeji, což je velmi nepříjemným a nehezkým faktorem. Přestaňte tedy utrácet za drahé přípravky a raději se vydejte k lékaři.
Jak nemoc odhalit?
I když lékaři ani vědci vlastně netuší, proč chladová alergie vůbec vzniká a co je její příčinou, odhalit ji je vcelku snadné. Nebojte se, že vás lékař či alergolog bude v ordinaci považovat za blázna, až vyrukujete s chladovou alergií, pošle vás ponořit ruce do vodě o teplotě deset stupňů, kde setrváte dlouhých deset minut. Procedura je sice nepříjemná, obzvláště pak pro malé děti, ale účinná. Pokud po dobu deseti minut budete nepřetržitě kýchat a mít potřebu smrkat, lékař bude mít rázem jasno o tom, že jste opravdu alergičtí na chlad.
Nemoc může být smrtelná
Asi si teď říkáte, jak vás alergie na chlad může ohrozit na životě a možná také sále nevěříte, že něco takového existuje, ovšem výzkumníci přišli s výsledkem, který záhy potvrdilo i několik smrtelných případů. Alergie na chlad se projevuje stejně, jako jakákoliv jiná alergie. Stáhne se vám hrtan, hůře dýcháte a máte neustálou rýmu, případně oteklé oči. Jistě víte, co se stane alergikovi, který pozře například oříšek, na který je vysoce alergický. Ihned dojde k dušení a silnému otoku a to samé může nastat i u pacienta s chladovou alergií. Pakliže se vystaví příliš studené vodě, pozře větší množství ledu či zmrzliny, opravdu se může během několika málo minut udusit. Neberte proto alergii na chlad na lehkou váhu a užívejte předepsaná antihistaminika.
Článek Alergie na chlad – o co se vlastně jedná? byl publikován 3. ledna 2013 v 17.00 v rubrice Nemoci. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- Alergie a její příznaky 26.02.2013 14.00
- Alergie na potraviny 15.11.2012 17.00
- Alergie na ořechy 10.10.2015 12.00
- Alergie na chlad 20.12.2023 07.00
- Přichází sezónní alergie 13.04.2022 08.00
Top 10
- Posílení imunitního systému u dětí
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? I. díl
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? II. díl
- Řapíkatý celer – proč ho zařadit do jídelníčku?
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Proč se na jaře snadněji hubne?
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
Tagy
dieta kašel potraviny cvičení zdraví strava IZIP zuby hubnutí
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.