Víte, jak skladovat ovoce a zeleninu?
Sponzorované odkazy:
Ovoce a zelenina by měly být nedílnou součástí denního stravování každého jedince, neboť obsahují spousty vitamínů a další potřebné látky pro zdraví chod organismu. Zatímco ovoce je lepší konzumovat v dopoledních hodinách, chutnou zeleninu si můžete dopřávat po celý den a to naprosto bez omezení a jakýchkoliv výčitek. Pokud ale tyto pochoutky nebudete správně skladovat, můžete se sami ochutit o důležité látky v nich obsažené, zdaleka si tolik nepochutnáte a co hůř, můžete si přivodit i nepříjemné komplikace. Zásady skladování ovoce a zeleniny přitom nejsou nijak složité.
Ne vše patří do lednice
S postupem doby jsme se tak nějak spontánně naučili vše ukládat do lednice s myšlenkou, že jedině tam potraviny nepodlehnou zkáze. Ano, pokud navaříte oběd pro celou rodinu, určitě není dobré jej přes noc nechat na kuchyňské lince, ale určité druhy ovoce a zeleniny být chlazeny rozhodně nemusí. Řeč je samozřejmě o ovoci s tvrdou slupkou a dužinou jako jsou veškeré citrusy, mango, meloun, ananas, ale také jablka, která vám ,,venku" vydrží až několik měsíců. Zelenina, kterou rovněž nemusíte uskladňovat v chladničce jsou mrkve, kedlubny, ředkve, kukuřice, zelí, papriky, rajčata a dokonce okurky. Samozřejmě jakmile se rozhodnete potravinu rozkrojit, pak její zbytek zabalte do folie tak, aby k ni nešel vzduch a do lednice ji schovejte.
Vše má svůj řád
Jestli si na ovocné míse jablka postavíte vedle mrkve je čistě vaše věc, ale v lednici by měl existovat určitý řád, díky kterému se budou potraviny pomaleji kazit a celkově vadnout. Základním pravidlem by měl být oddělený šuplík pro veškerou zeleninu, ta je totiž nejnáchylnější na ,,chytání" pachů z okolí. Okurka pak může chutnat po cibuli a cherry rajčata po včerejších bazalkových špagetách, což není zrovna ideální.
Na co také myslete je efektivní rozmístění. Zelenina ani ovoce by se nikdy nemělo vyskytovat v blízkosti syrového masa nebo ryb a pokud s nimi přeci jen přijdou do styku, důkladně veškeré plody před konzumací omyjte.
Nic nevydrží věčně
Ani lednice vám nezaručí nesmrtelnost potravin a proto se je naučte skladovat tak, aby vydržely co nejdéle svěží a zdravé. Sladké ovoce jako meloun, ananas, jahody, citrusy, hrozno či banány zkonzumujte po otevření nebo rozkrojení nejlépe do druhého dne, popřípadě do dvou. Poté dochází k rozkladu cukrů, které mají tendenci hnít a nepříjemně páchnout. Pakliže ovoce nestíháte sníst, upečte si koláč nebo udělejte sladkou omáčku, případně vše zamrazte na ,,horší časy".
Článek Víte, jak skladovat ovoce a zeleninu? byl publikován 29. ledna 2014 v 12.00 v rubrice Zdravá výživa a Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Alergie na potraviny 15.11.2012 17.00
- Funkční potraviny: zasytí a léčí 08.02.2013 13.00
- Zdravé potraviny neznamenají dietní! 08.10.2014 18.00
- Kde nakupovat zdravé potraviny? 09.09.2014 12.00
- Potraviny, díky kterým nebudete stárnout 14.02.2017 12.00
Top 10
- Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – jak se na ně připravit – 3. část
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče II. díl
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.