Druhy antikoncepce

Tagy:  antikoncepce, druhy antikoncepce, hormonalni antikoncepce

Sponzorované odkazy:

Druhy antikoncepce

Doba pokročila a my si již nyní můžeme vybírat z nepřeberného množství antikoncepce a skutečně každý si může najít co mu nejlépe vyhovuje. Některé druhy si zde představíme. Antikoncepci lze dělit na mužskou a ženskou, dle typu, antikoncepce post koitální, spolehlivosti, nebo dle návratnosti plodnosti

miminkomiminko

Dělení dle typu antikoncepce

Hormonální metody

Jedná se o dnes nejpoužívanější typ antikoncepce. Většina přípravků z této kategorie funguje na bázi působení estrogenů a gestagenů. Hormony se přijímají ve formě pilulek, náplastí, injekcí, podkožními implantáty, pomocí nitroděložního tělíska nebo vaginálního kroužku. Pilulek je na trhu nepřeberné množství a navíc mají občas další příznivé účinky jako například omezení akné.

Bariérové metody

Bariérové metody mechanicky zabraňují splynutí vajíčka a spermie. Kladou spermiím do cesty určitou bariéru (překážku). Jako nejčastější a nejpoužívanější je zde uváděn kondom, který zároveň chrání před přenosem infekčních pohlavních chorob. Kondom je doporučován jako doplněk k ostatním metodám například i k hormonální antikoncepci. Další možností bariérové metody je například pesar či nitroděložní tělísko.

Přirozené metody

Přirozené metody jsou jedny z nejstarších a zároveň nejméně spolehlivých metod antikoncepce. Jednou z možností je přerušení pohlavního styku těsně před vyvrcholením, druhou možností je dodržovaní pohlavní abstinence v době plodných dnů. Na stanovení plodných a neplodných dnů jsou požívány různé způsoby zjišťování, například vypočítávání s pomocí kalendáře či měření bazální teploty. O těchto metodách se dá říct, že jsou teoreticky dosti spolehlivé, prakticky však často dochází k selhání ze strany člověka.

Chemické metody

Tyto se jen málo používají samostatně spíše se používají pro zvýšení spolehlivosti bariérových metod. Princip většinou spočívá v chemických látkách jež hubí spermie. Najdeme je ve formě gelů, krémů, vaginálních čípků či globulí.

Chirurgické metody

Co se týče zamezení plodnosti jedná se asi o metody nejúčinnější, leč většinou nevratné. Po zásahu jakým je třeba přerušení chámovodů či vejcovodů se původní plodnost vrací jen ztěžka. Sterilizace je v některých státech upravena zákonem.

Článek Druhy antikoncepce byl publikován 20. ledna 2009 v 13.34 v rubrice Zdraví. Autorem článku je kess. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...