Poruchy osobnost - 2. část
Sponzorované odkazy:
V první části tohoto článku jsme si definovali a upřesnili termín „porucha osobnosti“. Nyní se zaměříme na jednotlivé poruchy.
Poruchy osobnosti
Odborníci člení poruchy osobnosti různě. My si přiblížíme členění dle Světové zdravotnické organizace. Ta dělí poruchy osobnosti na:
Paranoidní osobnost
Paranoia je slovo, které se běžně dostává mezi širokou veřejnost, a tak možná i vy tušíte, že hlavním znakem této poruchy je podezřívavost a vztahovačnost. Tito lidé mají pocit, že všichni jdou proti nim. Myslí si, že jsou sledovaní a že se jim někdo snaží ublížit. Je to porucha, která člověka psychicky ničí. Představte si, že byste měli permanentní pocit, že vám někdo jde po krku…
Schizoidní osobnost
Projevuje se uzavřeností. Lidé s touto poruchou se odtrhují od reality, žijí ve svém vlastním světě a neumí navázat kontakt s jinými lidmi. Často bývají hodně nepraktičtí.
Dissociální osobnost
Jsou to jedinci, kteří nemají svědomí. Často porušují normy, jsou schopni i ublížit. Nezajímají je jiní lidé. Své chování, i když je proti zákonům i pravidlům společnosti, si snaží obhájit. Nevidí na něm nic špatného.
Emočně nestálá osobnost
Tito lidé často mění své nálady. Chvíli jsou na pokraji zoufalství a v druhé chvíli jsou naprosto veselí a bezstarostní. Jednají velmi impulsivně, a to na základě momentální nálady. Jsou velmi nespolehliví.
Hysterická osobnost
Hysterie je obecně známá porucha, kterou většinou přisuzujeme ženám. Ano, spíše ženy jsou hysterky, ale není to vždy pravidlem. S hysterickou osobností je vcelku složité vyjít. Tito lidé zkreslují skutečnost, jsou teatrální, přehánějí a potřebují být za každou cenu středem pozornosti. Tyto osoby své protějšky rádi citově vydírají.
Anankastická osobnost
Tito lidé jsou přehnaně nerozhodní, nejistí a nemají žádnou důvěru v sebe sami. Často to bývají pedanti, kteří se snaží, aby vše bylo dokonalé, ale přesto mají pořád pocit, že je něco špatně. Vše kontrolují, ale stejně se do jejich mysli vkrádají úzkostné myšlenky.
Úzkostná osobnost
Člověka s úzkostnou osobností nekritizujte. Je na to velmi citliví a vezme kritiku mnohem hůře než byla myšlena. To souvisí s jejich nejistoty, strachu a napětí. Tyto osoby trpí úzkostí a různými fobiemi.
Narcistická osobnost
Tito lidé jsou citově chladní. Jsou přesvědčení o své dokonalosti a důležitosti. Sami sebe považují za výjimečné osobnosti a mají sklon využívat druhé lidi ve svůj prospěch.
Článek Poruchy osobnost - 2. část byl publikován 1. března 2009 v 10.33 v rubrice Psychologie. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (2).
Podobné články
- Poruchy osobnosti - 1. část 28.02.2009 09.43
- Štítná žláza a její poruchy 25.11.2010 21.00
- Jak důležité jsou vitamíny skupiny B – 2. část 24.01.2018 08.00
- Boj s alkoholismem - III. část 04.06.2009 12.00
- Boj s alkoholismem – V. část 02.07.2009 14.00
Top 10
- Překvapte svůj mozek a začněte jej trénovat
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? I. díl
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? II. díl
- Řapíkatý celer – proč ho zařadit do jídelníčku?
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání
- Proč by na vašem stole neměly chybět jogurty?
Tagy
dieta kašel potraviny cvičení zdraví strava IZIP zuby hubnutí
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.