Nacházíte se: Úvodní stránka > Nemoci > Astma - příznaky a léčba
Sponzorované odkazy:
Ačkoliv je astma všeobecně považováno za novodobou (civilizační) nemoc, poprvé bylo popsáno již ve starověku. Jeho název pochází z řeckého slova asthma neboli dušnost a v podstatě vystihuje podstatu onemocnění. Na celém světě trpí astmatem asi 10 % populace.
Astma je chronické onemocnění dýchacího ústrojí, kdy dochází k zúžení dýchacích cest vlivem dlouhodobého zánětu a ztížení dýchání.
Příčin vzniku astmatu je celá řada. Nejčastěji to bývá dědičnost, prodělané respirační onemocnění, alergie, dlouhodobý pobyt v prostředí se znečištěným ovzduším, kouření (pasivní i aktivní), špatné a nedostatečné větrání bytu či domu, apod.
U lidí trpících astmatem se vyskytují typické příznaky, jako je:
V některých případech se typická dušnost nevyskytuje a astma tak může připomínat chronický zánět průdušek nebo také chronickou obstrukční nemoc plic.
Astmatickým záchvatem se nazývá náhlé prudké zhoršení astmatu. Jeho typickými znaky jsou:
První pomocí při astmatickém záchvatu bývá použití inhalačního spreje a uvedení do klidu. V těžších případech se také mohou vyskytnout symptomy jako:
V současné době se astma zcela vyléčit nedá. Existují pouze léky na zmírnění astmatického záchvatu (inhalátory) a léky určené k prevenci astmatických záchvatů a celkovému zmírnění příznaků astma. Astma může člověka omezovat především při sportech, zvýšené fyzické námaze, pobytu v přírodě či styku se zvířaty. Avšak při pravidelném užívání léků a dodržování určeného léčebného režimu nemusí lidé trpící astmatem pociťovat ve svém životě žádné omezení.
Sponzorované odkazy:
Vylecit.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.